Ђацима ће помагати 2.000 апсолвената учитељских факлутета
БЕОГРАД: Између 1.000 и 2.000 студената завршних година учитељских факултета укључиће се од 1. септембра у процес наставе, како би, према речима декана Учитељског факултета Данимира Мандића, помагали учитељима и ђацима да остваре што боље резултате у реализацији наставног прогама.
Мандић додаје да ће систем уједно растеретити родитеље који су уз учитеље са децом морали највише да раде.
"Студенти завршних и мастер студија имају довољно компетенција и могу да помажу деци и учитељима да реализују садржаје на што бољи начин, да имају што више интеракције а ђаци што више смислених задатака који ће им развијати креативност", рекао је Мандић за Танјуг поводом најаве министра просвете да ће волонтери бити задужени за израду домаћих задатака и предмете вештина.
Мандић је подсетио да у метод волонтирања постоји од почетка ванредног стања на иницијативу Министарства, али да ће сада бити и системски заснован.
Сви учитељски факултети ће, како каже, позвати студенте завршних година да се пријаве школским управама. Тако ће се, додаје, направити база волонтера који ће знањем, трудом и компетенцијама помоћи деци да преброде и кризу услед пандемије корона вируса, рекао је он.
Према његовим речима, добра страна волонтерског рада је да ће будућим учитељима део ангажовања бити признат, што ће стећи искуства и имати предност запошљавања у институцијама у којима су већ волонтирали.
Студентима - апсолветнима и онима на мастер студијама, биће то велика припрема за улазак у школу, рекао је Мандић и додао да су они до сада помагали ђацима на решавању задатака и на разумевању садржаја.
Њихова улога сада ће бити важна и за нови предмет дигитални свет, рекао је декан и додао да ће помоћ бити од великог значаја јер је тешко да један учитељ којима и 30 ђака свакоме од њих посвети довољну пажњу.
Подсетио је да се учитељи школују и у Суботици, Сомобру, Вршцу, Ужицу, Врању, Лепосавићу, Новом Пазару, Јагодини и додао да их на завршној години и мастер програму има између 3.000 и 4.000.