Хапшења у Белорусији, министар: Полиција да не дира новинаре
МИНСК: Током три ноћи протеста у Белорусији приведено је најмање 6.000 људи а на стотине је повређено, преноси АП позивајући се на званичне податке.
Белорусија је одржала председничке изборе 9. августа, а након што су објављени резултати према којима је садашњи председник Александар Лукашенко освојио 80,08 одсто гласова, у Минску и другим градовима распламсали су се масовни протести, на којима је дошло до сукоба с полицијом.
Према подацима Министарства унутрашњих послова, неколико хиљада демонстраната је приведено. Једна особа је погинула када је покушала да баци неидентификовану експлозивну направу на полицајце, али она му је експлодирала у руци.
Белоруска полиција је ухапсила у Минску наводне координаторе масовних протеста.
Такође, истражни комитет белоруског тужилаштва саопштио је да су руски новинари Артијом Важенков и Игор Рогов приведени као осумњичени у случају "масовних немира", саопштила је белоруска државна агенција, преноси ТАС.
Осим тога, министар унутрашњих послова Јуриј Карајев наложио је полицији да не спречава новинарима да извештавају са непријављених протеста.
Моја принципијелна позиција је да се новинари не дирају, наводи министар у саопштењу, преноси TASS.
Он је додао да је сада лично одговоран за питања у вези са радом белоруских медијских представника, као и страних новинара који су акредитовани у земљи.
Поводом вести о ухапшеним новинарима које круже Интернетом, министар је рекао да су у већини случајева приведени новинари пуштени.
Разумемо да само раде свој посао, рекао је Карајев.
Он је позвао медијске представнике да се "не излажу ризику на нелегалним уличним протестима, где има озбиљних сукоба".
За петак је заказан министарски састанак шефова дипломатије земаља чланица ЕУ о санкцијама за Белорусију након недељних, оспораваних избора и насилног гушења демонстрација које су организоване тим поводом, саопштио је један шведски дипломата, преноси Ројтерс.