У дворишту зграде у Јанка Чмелика никла нова дивља депонија
Смеће разбацано око контејнера или пак одбачена амбалажа, а од избијања епидемије коронавируса и маске, по јавним и зеленим површинама уобичајен су призор у скоро свим градским квартовима.
Сличну судбину деле и станари вишеспратнице у Улици Јанка Чмелика 22, где је од силног смећа, које поједини „фини” суграђани остављају за собом, у дворишту никла баш „лепа” дивља депонија.
Судећи по фотографији, ђубрета не мањка, те се на том месту може наћи све и свашта, од кеса с кућним ђубретом, до кабастог отпада и малих кућних апарата. Станари су се, кажу, обраћали Комуналној инспекцији, а надлежни у ЈКП „Чистоћа” наводе да је реч о проблему који постоји већ дуже, у континуитету, те да су њихове екипе у више наврата уклањале дивљу депонију из Јанка Чмелика 22.
Нашој редакцији неретко се обраћају кивни суграђани и указују на кесе са смећем бачене на зелене површине јер неког мрзи да прошета до најближег контејнера, а било је случајева и да кућно ђубре „добије крила” па полети с балкона и прозора солитера.
Без обзира на велике врућине, али и епидемиолошку ситуацију, градска „Чистоћа”, како из тог предузећа наводе, ради по предвиђеном плану и програму, уз појачане мере дезинфекције саобраћајница, пешачке зоне, као и контејнера с контејнерским местима, због мера ванредне ситуације поводом пандемије коронавируса.
Иако немају званичну анализу о неопходним кадровским капацитетима, у том комуналном предузећу истичу успевају да реализују задати план и програм рада.
Из „Чистоће” су својевремено објаснили да то предузеће годишње уклони дивље депоније с више од 12.500 места на територији града и приградских насеља, што је између 11.000 и 12.000 кубика отпада годишње. Без обзира на учестале апеле да се отпад одлаже на за то предвиђена места, смеће на јавним површинама или поред контејнера уместо у њима, уобичајен је призор у свим деловима града. Иако радници „Чистоће” с механизацијом редовно уклањају дивље депоније с појединих локација, неодговорни грађани их изнова праве, а најбољи примери за то су велике депоније на Темеринском путу и Сајлову. Екипе тог предузећа дневно уклоне дивље депоније с око 30 до 40 места, што је око 900 кубика смећа.
Старом намештају, столарији и санитаријама, као и отпаду попут шута и различитог грађевинског материјала није место поред контејнера, недалеко од саобраћајница или пак на јавним површинама, обалама река и потока, али бахати појединци то никако да схвате.
Текст и фото:
Ј. Вукашиновић