U dvorištu zgrade u Janka Čmelika nikla nova divlja deponija
Smeće razbacano oko kontejnera ili pak odbačena ambalaža, a od izbijanja epidemije koronavirusa i maske, po javnim i zelenim površinama uobičajen su prizor u skoro svim gradskim kvartovima.
Sličnu sudbinu dele i stanari višespratnice u Ulici Janka Čmelika 22, gde je od silnog smeća, koje pojedini „fini” sugrađani ostavljaju za sobom, u dvorištu nikla baš „lepa” divlja deponija.
Sudeći po fotografiji, đubreta ne manjka, te se na tom mestu može naći sve i svašta, od kesa s kućnim đubretom, do kabastog otpada i malih kućnih aparata. Stanari su se, kažu, obraćali Komunalnoj inspekciji, a nadležni u JKP „Čistoća” navode da je reč o problemu koji postoji već duže, u kontinuitetu, te da su njihove ekipe u više navrata uklanjale divlju deponiju iz Janka Čmelika 22.
Našoj redakciji neretko se obraćaju kivni sugrađani i ukazuju na kese sa smećem bačene na zelene površine jer nekog mrzi da prošeta do najbližeg kontejnera, a bilo je slučajeva i da kućno đubre „dobije krila” pa poleti s balkona i prozora solitera.
Bez obzira na velike vrućine, ali i epidemiološku situaciju, gradska „Čistoća”, kako iz tog preduzeća navode, radi po predviđenom planu i programu, uz pojačane mere dezinfekcije saobraćajnica, pešačke zone, kao i kontejnera s kontejnerskim mestima, zbog mera vanredne situacije povodom pandemije koronavirusa.
Iako nemaju zvaničnu analizu o neophodnim kadrovskim kapacitetima, u tom komunalnom preduzeću ističu uspevaju da realizuju zadati plan i program rada.
Iz „Čistoće” su svojevremeno objasnili da to preduzeće godišnje ukloni divlje deponije s više od 12.500 mesta na teritoriji grada i prigradskih naselja, što je između 11.000 i 12.000 kubika otpada godišnje. Bez obzira na učestale apele da se otpad odlaže na za to predviđena mesta, smeće na javnim površinama ili pored kontejnera umesto u njima, uobičajen je prizor u svim delovima grada. Iako radnici „Čistoće” s mehanizacijom redovno uklanjaju divlje deponije s pojedinih lokacija, neodgovorni građani ih iznova prave, a najbolji primeri za to su velike deponije na Temerinskom putu i Sajlovu. Ekipe tog preduzeća dnevno uklone divlje deponije s oko 30 do 40 mesta, što je oko 900 kubika smeća.
Starom nameštaju, stolariji i sanitarijama, kao i otpadu poput šuta i različitog građevinskog materijala nije mesto pored kontejnera, nedaleko od saobraćajnica ili pak na javnim površinama, obalama reka i potoka, ali bahati pojedinci to nikako da shvate.
Tekst i foto:
J. Vukašinović