Цене туристичке понуде у Војводини понегде као на топ-дестинацијама
Сезона годишњих одмора је у току, а с њом је стигла и недоумица о томе где га провести.
Наиме, због пандемије ковида-19 веома су сужене могућности да се лето проведе на морским обалама па се због затворених граница туристима препоручује да лето искористе за обилазак домаћих дестинација. Многи то и чине, а пре него што отпутују, није наодмет на интернету проверити шта се нуди од смештаја, услуга, цена....
По понуди је видљиво да је, осим хотела, добра понуда одмора на селу па се могу изнајмити апартмани, виле, викендице, куће, собе... с врхунском услугом, а спрам тога власници одређују и цену, која понекад премашује и боравак на далеко удаљенијим светски познатим туристичким дестинацијама. Тако је за седмодневни боравак у појединим вилама на Фрушкој гори потребно и више од 5.000 евра, у сеоским домаћинствима више од 1.000... Слободно се може рећи да су те цене, чак и ако је понуда на заиста високом нивоу, изузетно високе, али и да је могуће да има туриста спремних да издвоје толики новац.
Ипак, извесно је да је таквих понуда далеко мање од оних примеренијих yеpu већине домаћих туриста. Тако се на подручју Специјалног резервата природе „Делиблатска пешчара” може боравити у више од 30 објеката, а ноћење за две особе може да кошта и више од 6.000 динара, али и упола мање. У неким објектима служи се континентални доручак, али и вегански и вегетаријански, на бази самопослуживања. Изнајмљивачи дају врло детаљне описе о томе како се може провести време током боравка на тој дестинацији и где се може отићи на излет.
Они који више воли хотелски смештај, могу годишњи одмор провести у једном од вршачких хотела на врху Вршачког брега, а за преноћиште ће морати да издвоје мало више од 13.000 динара. Хотел има четири звездице, отворени и затворени базен. За оне с плићим yеpom, Вршац нуди смештај у хотелу у центру града, где је ноћење близу 3.700 динара.
Палићко језеро одавно је атрактивна дестинација, а понуда је разноврсна. Уз хотелски смештај, нуде се и апартмани, виле, куће, собе... а просечна цена ноћења креће од око 2.500 динара па навише. Поједини објекати имају и базен, спа и фитнес центар, опрему за роштиљ... а гости неће плаћати паркинг-место и коришћење интернета.
И на Фрушкој гори има кућа и викендица за издавање, а власници ценовник формирају по дану, па тако викендица с три собе и девет кревета дневно кошта близу 2.500 динара по особи, а за боравак на сплаву-бунгалову на Дунавцу за две особе на дан стаје близу 3.000. Преноћиште у двокреветној соби у Черевићу кошта око 1.800 динара, а у Врднику готово 3.000.
Ко би да разгледа знаменитости Новог Сада, осим хотела има на располагању и велики број апартмана различите квадратуре, с више соба, чајном кухињом, фрижидером и микроталасном пећницом... Цене се разликују и зависе од тога колико је смештај удаљен од центра града и крећу се од око 2.300 динара па до близу 5.000 дневно.
Избор зависи од новчаника и интересовања
Одлазак на годишњи одмор, уз ноћење подразумева и трошкове за храну, превоз и излете... па када се све сабере, одмор у Панонској низији није нимало јефтин. Слободно би се могло рећи да је за то потребан дебљи новчаник, а слично је и када су у питању познате бање и планински центри у Србији. Ипак, радује што је туристичка понуда разноврсна па они који ће се ове године одмарати у нашој земљи могу да бирају – и у складу с платежном моћи и у зависности од интересовања.
И Апатин је развио туристичку понуду и све је атрактивнији, посебно од када је Горње Подунавље проглашено за Специјални резерварт природе. У апартману удаљеном 700 метара од центра вароши ноћење за две особе стаје око 4.700 динара, а на 1,2 километар од центра нуди се апартман за две особе за око 2.400 динара. У понуди за одмор су и Бела Црква, Бисерно острво, Нови Бечеј, Тителски брег... па туристи имају где да се одморе и уживају.
З. Делић