Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На јесен настава мало онлајн, мало у клупама, часови 35 минута

30.07.2020. 12:56 12:58
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

До почетка школске године остало је још месец дана, колико ће трајати, неизвеност и недоумице око тога како ће се одржавати настава.

Док је један број родитеља покренуо петицију да не буде онлајн наставе и да им деца обавезно иду у школу, нису у малом броју ни они који се плаше да им се децае у школи не заразе вирусом ковид-19. Када се томе дода и питање како да родитељи млађих основаца иду на посао, ако бар један мора да их чува код куће, већ има довољно елемента за решавање „квадратуре круга“, што ће очито бити заједнички посао наставника, ђака, родитеља и Минстарства просвете, који би сада свако из своје позиције, уз време којег је било током распуста, решавању проблема требало да приступи уз што мање импровизације, а више извесности. Њу ће диктирати епидемилошка ситуација на почетку школске године и процена струке како се понашати.

Тако би настава од 1. септембра могла бити комбинација неколико модела, који ће зависити од капацитета школе, потребе ђака и обавеза родитеља. Циљ јесте безбедност, као и да ђаци имају квалитетну наставу и могућност да редовоно уче, а да се уз то битно не ремети функционисање породице. По речима министра просвете Младена Шарчевића, поред квалитетне наставе имепратив је и безбедност. Он је истакао да је припремљено неколико модела и да је просвета спремна да се у зависности од епидемиолошке ситуације у ходу прилагођава.

Када је реч о моделу наставе, овде није само реч о грубој подели на учење у учионицама и онлајн настави, већ и о томе какве ће смене бити и када ће који разред долазити у школу. У појединим школама простор и број ђака не задовољавају испуњење свих епидемиолошких правила, па ће се зато настава и прилагођавати према школским могућностима. Генерално, школе и родитељи, односно ђаци, моћи ће да се определе који им модел наставе одговара. Уколико се, на пример, определе за онлајн наставу, исто правило важи за све, а то је да се у школи одговара.

- Практично ће бити изједначен избор, да ли ће радити од куће или у школи, али сви ће морати да дођу у школу да би били пропитани. Сугеришемо и професорима и учитељима да дају што више оцена, како би на сваком кораку деца могла да се искажу и како би било прегледније њихово савладавање градива. Школама дајемо аутономију да се с родитељима договоре јер у делу породица је страх – истакао је министар.


Средњошколци без пролећног распуста

И у наредној школској години школски календари у Војводини усаглашени су с републичким, када је реч о почетку школске године, која ће почети у уторак, првог септембра 2020. Прво полугодиште трајаће до 23. децембра, када ће почети зимски распуст, који ће трајати до 18. јануара 2021.. Овогодишња новина је да пролећни распуст неће имати сви. Наиме, овај распуст пада у време Првомајског празника, али основци ће на распусту бити од 30. априла до 10. маја, док ће се средњошколци одмарати само четири дана - петак пред 1. мај и три дана за Празник рада. Школску годину први ће завршити 21. маја матуранти гимназија, 28. маја распустиће се матуранти средњих стручних школа, 4. јуна мали матуранти, док се остали и основци и средњошколци распуштају 18. јуна.

Основци следеће школске године неће имати ниједну наставну суботу, док ће средњошколци имати само једну, и то прву суботу у новој школској години, 5. септембра.


Настава ће се изводити само уз епидемиолошке услове који важе и у свету – због дистанце и прописана четири квадратна метра по ученику у учионицима може бити до 15 ђака. Ђаци ће обавезно морати да носе маске.

Министар Младен Шарчевић је рекао да је у протеклом периоду рађено истраживање у целој Србији. Школе, такође, до следеће недеље треба да одговоре Министарству који ће модел прихватити, да ли могу да раде у једној или је неопходно више смена, како ће поделити смене...

- Генерално посматрано у основној школи ће се радити по сменама које ће бити другачије него до сада. Први и други разреди кретаће ујутро у 8 сати, имаће четири часа и завршаваће с наставом у 11 сати после чега иду кући или у продужени боравак. После најмлађих долазе трећи и четврти разред и остају на настави од 11 до око 14 часова.

После групе од првог до четвртог у школу долазе петаци и шестаци који ће своја четири часа имати од 14 до 17 часова, док ће седмаци и осмаци бити у клупама од 17 до око 20 чсаова. Сви они имаће по четири часа која трају по 35 минута и редовне одморе. Часови су скраћени, али нема уписивања дневника током часа. Између сваког блока наставе предвиђено је двадесетак минута паузе када ће, пре доласка следеће смене ђака, просторије дезинфиковати.

- Они који су болесни, или им је неко у породици заражен, остају код куће и имају онлајн наставу. Сви, па и они који иду у школу, имаће на понуђеним платформама разне садржаје, вежбе, а школа и у избору платформе има аутономију – објаснио је министар Шарчевић и додо да “националне мањине махом имају мања одељења и они ће сви моћи да долазе без подела на групе”.

Министар је рекао да је у мањим срединама мање и проблема како задовољити све услове, укључујући и епидемиолошке. Веће школе и у већим градовима захтевају комбинацију више модела.

- Аргумент професора да немају рачунар једноставно не стоји. Имају га на послу, а уколико су болесни, моћи ће да га у договору са директором узму на реверс – рекао је министар. Такође, професори који су проглашени технолошким вишком али добијају део плате од државе, у складу с износом имаће фонд часова.

Настава за средњошколце креће у школским клупама, али ће бити могућности и онлајн учења. Министарство просвете припремило је неколико модела, али ће варијанта наставе практично највише зависити од могућности школе да задовољи епидемиолошке услове.

- Практично ће бити изједначен избор и за средње и основне школе, а то значи и настава у клупама и онлајн – рекао је  за „Блиц” министар просвете Младен Шарчевић.

Много мање проблема с организацијом наставе од 1. септембра, Министарство просвете имаће са средњошколцима, него са основцима. У средњим школама се ради о мањим групама, односно о мањем броју ђака него што их има у осмолеткама, Такође, средњошколци могу сами да остају сами код куће, што није случај са децом од првог до четвртог разреда основне школе.

Код дуалних и средњих стручних школа теоретски део ће бити у образовним установама, а практични по компанијама. Тако ћемо имати ситуацију да док је део разреда на настави, други ће бити на вежбама изван школе.

- Приближно је око 500 средњих школа, а оне с мањим одељењима моћи ће да раде без подела разреда. Тамо где то није могуће, попут појединих гимназија, углавном ће морати да се ради у две смене – најавио је министар просвете. - То практично значи поделу при којој у једној недељи у школу иду први и други разред, а трећи и ћетврти су укључени у наставу онлајн и преко платформи с професорима. Потом се смењују. Вежбе и испитивања су, међутим, свима у школи. Тиме сви добијају континуитет у раду. Никоме неће бити ускраћена ни настава, нити пропитивање – објаснио је Шарчевић.

В. Ц.

Пише:
Пошаљите коментар