Карантин вероватно одвратио дијаспору од доласка у Србију
БЕРЛИН: Обавеза двонедељног кућног карантина након повратка у Немачку вероватно је разлог да се мањи број припадника српске дијаспоре у тој земљи одлучује на пут ка Србији и региону.
“Поред тога, а нарочито ако је реч о породицама са школском децом, разлог је и чињеница да у неким немачком покрајинама школска година још увек траје. Међутим, обавеза двонедељног кућног карантина или поседавање негативног теста игра улогу у оним покрајинама у којима ће наредна школска година почети почетком августа”, наводе за Танјуг у Амбасади Србије у Берлину.
Како кажу, грађани Србије који живе и раде у Немачкој се редовно обраћају Амбасади са бројним упитима, а у последње време чешће у вези са ситуацијом у Србији или у земљама транзита ка Србији у погледу вируса корона.
Зато Амбасада саветује свим грађанима Србије у Немачкој да редовно прате информације које се ажурирају на сајту Амбасаде или на сајту Министарства спољних послова Србије и да се обавезно информишу о обавезама и мерама које морају поштовати како у Србији, уколико је то циљ њиховог путовања, тако и у Немачкој приликом повратка.
Подсећају да је у случају повратка у Немачку из земаља са великим бројем заражених, чију листу објављује Институт за јавно здравље Роберт Кох, обавезна мера двонедељног кућног карантина или поседовање негативног ПЦР теста, док у случају транзита или хитних пословних обавеза, нема обавезе карантина или поседовања теста.
Сви повратници су обавезни да се пријаве надлежној здравственој служби (мејлом) и наведу податке - име и презиме, датум рођења, адресу становања, контакт телефон, назив земље из које се враћају и да ли имају симптоме.
Након пријема мејла, службеници надлежне здравствене службе их усмено или писмено обавештавају о обавезама у наредне две недеље - стамбене просторије се не смеју напуштати, забрањени су изласци, тј. одласци у куповину или шетње и сусрети са другима, а забрањене су посете.
За непоштовање мера су прописане казне које се у Берлину крећу од 100 до 3.000 евра.
“Из личног искуства нам је познато да контроле боравка у кућном карантину нема, јер се ''рачуна на личну одговорност''. Можемо претпоставити да се наведене казне изричу у случајевима када се повратници не пријаве и вирус, уколико су инфицирани, пренесу другима, што се може утврдити провером контаката ново заражених особа пре инфекције”, додаје се у писаној одговору Амбасаде достављеном на упит Танјуга.