У уторак почињу консултације о избору нове владе
У уторак почињу консултације са парламентарним странкама о избору нове владе, које је заказао председник Србије Александар Вучић, у чијој је уставној надлежности да предложи новог мандатара.
Име будућег премијера биће познато након што Вучић саслуша мишљење представника партија које имају посланике у новом сазиву, а кључно за његову одлуку је која политичка групација може да обезбеди скупштинску већину за ту одлуку. После избора одржаних 21. јуна недвосмислено је да коалиција окупљена око СНС има двотрећинску већину, што је знатно више од 126 гласова неопходних за избор нове Владе. До сада су у медијима као незванични кандидати за мандатара навођени досадашња премијерка Ана Брнабић, први на изборној листи СНС министар пољопривреде Бранислав Недимовић, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министар финансија Синиша Мали.
Председник ће консултације најпре обавити са мањинским странкама, потом са коалицијом СПАС, затим са СПС и на крају - са СНС. Консултације ће почети у састанком са лидером СДА Санџака Сулејманом Угљанином, а сат касније са представницима Албанске Демократске Алтернативе. За среду је заказан састанак са са лидером СВМ Иштваном Пастором и председником Странке правде и помирења Муамером Зукорлићем. У петак 17. јула у девет часова ће бити одржане консултације са председником Српског патриотског савеза Александром Шапићем, а у понедељак 20. јула са шефом социјалиста - Ивицом Дачићем. За уторак 21. јул планиране су консултације са СНС.
Изборна листа ‘’Александар Вучић - За нашу децу’’ освојила је на изборима 1.953.998 гласова, односно 60,65 одсто од броја бирача који су гласали, или 188 мандата. Листа СПС и ЈС са 334.333 гласова, односно 10,38 одсто има 32 мандата, док је СПАС са 123.393 гласова, или 3,83 одсто гласалих, добио 11 мандата. Савезу војвођанских Мађара са 71.893 гласова, или 2,23 одсто припало је девет мандата. Коалиција око Муамера Зукорлића добила је четири мандата, а СДА и листа партија Албанаца са југа Србије по три посланичка места.
Упитан да ли ће протести који се дешавају на улицама појединих градова успорити избор Владе, Вучић је одговорио супротно, да ће га “натерати” да пожури. Додао је и да је добро могао да види “колико се људи из СНС под сопствену сенку и у мишју рупу посакривало”, и да сагледа “све и дојучерашње и донедавне коалиционе партнере, неке у лошем, неке у бољем светлу”.
- Тешки тренуци вам увек разбистре ситуацију, увек вам покажу тачно на кога можете да рачунате, а на кога не можете и видите како се исти људи боре, мали број, али у њима јесте снага Србије – предочио је председник. - А ови који се склањају, паметују и кибицују и увек све знају боље, њих сам се нагледао… Има их прилично у партији коју водим и зато ћемо имати прво наше унутрашње решавање проблема и постављање храбрих, одлучних, одважних, оних који хоће да се боре за истину и правду, за нормалну и пристојну Србију… За разлику од оних који гледају само шта је њихов интерес и колико ће да буду министри и функционери кад је добро, а када је лоше “да се ми сакријемо и да кажемо ми смо у реду и за све друге”. Ја нећу да бежим, нити икада да се скривам од најгорих у Србији зато што мисле да ножевима, палицама, заузимањем ауто – путева и каменицама могу нешто да ураде – поручио је Вучић. Што се тиче избора будућих министара, једино открива :“Да ли ће бити изненађења, биће их свакако! Да ли ће бити промена, биће их”. Остаје да се види да ли ће Вучић, као што је у једном тренутку најавио, на консултације позвати и ванпарламентарне странке, које су учествовале на изборима, а нису прешле цензус. Непознаница је да ли је неко из круга тих странака виђен за министарску позицију, а том контексту у медијима је спомињан лидер ЛДП –а Чедомир Јовановић.
Према недавној процени коју је изнео, очекује да се формирање владе заврши најкасније до 20. или 25. августа. “Не бих искључио да буде много раније”, додао је Вучић. После прошлих избора, одржаних 24. априла 2016. Године, влада је на посебној седници изабрана 11.августа. За тим из Немањине тада су од 225 присутних, гласала 163 посланика. Стартовала је са 19 министара, осам нових у односу на prеthodni састав.
Избор премијера и министара у пакету
После обављених консултација, председник поверава мандат за састав владе кандидату за председника владе који са програмом и саставом владе излази пред посланике. Према закону, мандатар за састав владе парламенту износи програм и предлаже њен састав, а парламент истовремено гласа о програму и избору премијера и чланова владе. Влада је изабрана ако је за њен избор гласала већина од укупног броја народних посланика.
Парламент Србије требало би да буде конституисан почетком августа, односно 30 дана од дана проглашења коначних резултата избора. После тога почиње да тече рок од 90 дана за формирање владе, што би значило најкасније почетком новембра.
С. Станковић