Поточари: Комеморација жртвама Сребренице
ПОТОЧАРИ:У Поточарима је данас комеморацијом жртвама обележено 25. година од масакра над муслиманима на подручју Сребренице током последњег рата у БиХ.
С обзиром на пандемију корона вируса, бројни актуелни И бивши шефови држава и влада и међународних и организација БиХ обратили су се видео порукама.
Председница Удружења Покрет мајке енклаве Сребреница и Жепа Мунира Субашић је пручила да "мајке никада неће посустати од прогона злочинаца", те додала да је то њихово "право И обавеза".
Субашић је поруци дала и актурелан тон, па је председника Србије Александра Вучиха означила као "најодговорнијег", јер, како је навела, даје уточиште злочинцима у Србији.
Председник Вучић је, иначе, на данашњи дан 2015. дошао у Поточаре да ода пошту жртвама прошлог рата, а онда је брутално нападнут каменицама, а нападачи на њега до данас нису идентификовани И санкционисани.
Бивши амерички председник Бил Клинтон, који је својевремено боравио у Сребреници, је рекао да је 11. јули “узнемирујући подсетник свима на ужасну цену, коју смо платили због дешавања у прошлости”.
Амерички државни секретар Мајк Помпео је рекао да су САД “одиграле кључну улогу у заустављању рата у Босни и Херцеговини”, а да су администрација И лидери у последњих 25 година ревносно радили на заштити сећања на жртве геноцида, привођење злочинаца правди и борби за истину”.
Председник Француске Емануел Макрон је казао да “Сребреница остаје болан симбол неуспеха међународне заједнице у пружању заштите цивилима када им је та помоћ била најпотребнија”.
Турски председник Ердоган је оценио да је "Сребреница једна од најсраминих и најболнијих страница историје".
Бошњачки члан Председништва БиХ Сефик Џаферовић је устврдио да “геноцид није спречила ни Србија, ни Европска унија иако су то могле”, а да се данас, уместо катарзе И извињења, како је навео, “исто онако плански и систематски настоји негирати геноцид".
Лидер бошњачке СДА Бакир Изетбеговић је у својој поруци рекао да “међународна заједница није одбранила Сребреницу пре 25 година, али да данас има прилику да одбрани истину која се доводи у питање”, те поручио да се придружује апелу да високи представник искористи бонска овлашћења И наметне закон о озабрани негирања геноцида.
Папа Фрања је констатовао да “нажалост, мржња која је допринела оваквом крвопролићу и даље је пречесто присутна у различитим деловима света”, те да се нада да ће је заменити дела оних који теже да изграде бољу будућност, свет мира за генерације које долазе кроз дијалог разумевања и уважавања других”, а његову поруку прочитао је надбискуп Луиђи Пезуто, апостолски нунциј у БиХ.
Поводом данашње комеморације у Поточарима огласио се И хрватски председник Зоран Милановић оценивши да се, како је навео, "геноцид догодио", да га "не треба оспоравати" И да је "важно да се зна ко га је починио".
Црногорски председник Мило Ђукановић, којег су бошњачки лидери иначе позвали да ове године дође у Поточаре, али га је у томе спречила епидемија корона вируса, оценио је да, како је рекао, “овај страшни злочин над бошњачким народом и данас намеће иста питања. Зашто?” И истакао да је “поносан што је Црна Гора била прва држава у региону која је пре 11 година усвојила Декларацију о прихватању Резолуције Европског Парламента о Сребреници”.
Високи представник у БиХ Валентин Инцко, на којег су Бошњаци вршили притисак да у складу са бонским овлашћењима донесе закон о забрани негирања геноцида, рекао је да “вирус не може да спречи окупљање племенитих срца да се данас сећају и моле за жртве”.
Српски политичар, лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић, који се налази у болници због заразе корона вирусом је на својој фејсбук страници написао, између осталог, да су “судске пресуде Младићу и Караџићу мала утех за мајке” И да, како је навео, “не постоје године затвора које могу надокнадити иједну изгубљену главу…”.
Након службеног дела комеморације, уследило је полагање цвећа и верски програм.
Иначе сећање на сребреничке жртве се И ове године, упркос епидемији корона вируса, обележава низом манифестација у Федерацији БиХ.