Кон: Не очекујем увођење драстичних мера у току лета
БЕОГРАД:Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон каже да се размишља о затварању ноћних клубова и ограничавању радног времана локала, али да не очекује да ће током лета у Србији бити уведене драстичне мере као што је било у јеку епидемије.
Кон, ипак очекује, да ће ускоро све висе градови и општине у Србији, као што је урадио Нови Пазар, уводити ванредну ситуацију како би се забранила јавна окупљања.
"То је нешто што ће у блиској будућности врло вероватно бити коришћено у другим местима, јер омогућује забрану јавног окупљања, као меру где немате полицијски час, али забраном јавног окупљања онемогућаваре масовне контакте и ширење вируса", рекао је Кон гостујући на Пинку.
Када је реч о Београду, Кон каже да је то крупан залогај за један велики град.
"Али, и то је нешто што се размишља, за ноћне клубове затварење и ограничавање рада кафића, ресторана и слично", рекао је Кон и додао да би сви који се тим послом баве требало да поштују мере за сузбијање короне.
Истиче да су то више препоруке пошто мере подразумевају да се уведе контрола и санкције како би се обезбедило њихово поштовање.
"Ситуација је таква да мере што пре треба донети него чекати да се још погорша ситуација. Што се тиче приче о слабљењу вируса, народ је прихватио да је то сада нешто много слабије и да не треба да се води рачуна о томе, а вирус се слабо променио у смислу способности да изазве тешка обољења".
Кон додаје да је у Београду око 90 одсто заражених између 20 и 40 година, што је популација која има највише контакте.
Што се спортских догађаја тиче, Кон истиче да су ту мере и те како на снази и и да се логично поставља питање ко је одговоран.
"Јасно је да је одговоран организатор. Када су утакмице у питању, ту је јасно речено да је 5.000 људи горња граница. Ту иде критика да то није требало дозволити, али то је на отворнеом, а када је био дерби Партизана и Звезде, јесмо имали повећање, али још није било тако јасно као сада", рекао је он и додао да је од "502 случаја у Београду само једна рекао да је био на стадиону".
Говорећи о евентуалном увођењу драстичних мера, Кон додаје да се не очекује да оне буду уведене током лета када је смањено преношење вируса, за разлику од јесени и зиме.
Кон, ипак, не верује да ће нови пик или талас корона вируса достићи ниво као на почетку аквитности.
Очекује нас дуг период борбе са корона вируса и завршиће се стварењм колективног immuitеta, што ће трајати пар година или вакцинацијом, навео је он и додао да је сада најважније савесно понашање људи.
"Последња мера је да 14 дана буде полицијски час за све и онда нема заражавња, али током лета то не може да се очекује и зато је важно одговорно понашање на дуже стазе.
Упитан да ли ће деца бити у школским клупама у септембру или ће бити настављена он лајн настава, Кон је рекао да ће то зависити од тога каква ће бити ситуација у јулу и августу.
Када је реч о манифестацијама, Кон каже да је планирано да ће посетиоци Егзит фестивала моћи да уђу само ако имају негативан тест на корону.
Кон је додао да и даље мисли да не би треблао ићи на летовање у иностранство и тако ризиковати пошто је повећана активност вируса и у другим земљама у Европи.
Епидемиолог Предраг Кон каже да се ситуација са вирусом корона погоршава, а да је у Београду претећа.
"Тестира се све више људи. Има оболелих у студентским домовима, а последњи податак је да је 91 позитиван, вероватно се и то мења", рекао је Кон, који је и члан Кризног штаба.
Он је навео да тренутно постоји 12 малих кластера, а да велики број људи, 57 одсто, не зна где се заразио.
"Не виде се назнаке да ће бити брзог побољшања", рекао је Кон и додао да су пред нама дешавања где се може очекивати пренос инфекције - пријемни испити на факултетима, матурске вечери, свадбе.
Као место интензивног преноса навео је ноћне клубове и рекао да се размишља о прекиду рада ноћних клубова, као и смањењу рада локала.
"Боље те мере што пре донети него чекати да се погорша ситуација", рекао је Кон.