Кисић Тепавчевић: Други талас треба очекивати, али без панике
БЕОГРАД: Члан Кризног штаба за сузбијање заразне болести ковид 19, др Дарија Кисић Тепавчевић, изјавила је данас да се други талас вируса корона итекако може очекивати, али да не треба паничити због тога, јер то не би било ништа необично када су у питању заразне болести.
Кисић Тепавчевић је навела да је облик кривуље онакав какав су чланови Кризног штаба прижељкивали да буде у ово доба године, односно иде ка лаганом гашењу епидемије, а да фаму очекивања других таласа, мањих или већих, треба да сузбијемо.
"То се итекако може очекивати, али без панике. Први талас смо сви глобално као популација, макар на овом делу хемисфере, успели да пребродимо, неко мање, неко више успешно", казала је Кисић Тепавчевић на панелу "У сусрет другом таласу", одржаног у оквиру међународне конференције "Свет после вируса корона".
Према њеним речима, ако нам се и следеће године појави ковид 19 и буде у очекиваном периоду године када се шире капљичне инфекције и ако то буде на нивоу бројева које смо имали ове године, то више чак неће ни бити епидемија, већ нешто што се очекује.
"Чињеница је да не знамо довољно о вирусу, али нам је итекако познат и начин на који се преноси и начин на који може да се спречи. Чињеница је и да немамо специфичне превенције, вакцину, лек, што немамо ни против једне вирусне инфекције, али у склопу шире приче не очекује се неки фаталан други талас", навела је Кисић Тепавчевић.
Ипак, како каже, други талас је нешто што је реално да ће да се деси, а вирус ће се ширити онолико колико му ми дозволимо.
Кисић Тепавчевић је појаснила да концепт епидемиолошке криве и таласа који долазе није нешто што се јавило са ковидом, већ да је то основа епидемиолошке науке.
"Тај неки други, трећи, пети талас не би био ништа необично када су у питању заразне болести", казала је она.
Додаје да се у превакционој ери знало да постоји цикличност јављања, односно да су се епидемије јављале сваке три до пет година.
Када је у питању обољење које не оставља солидан имунитет, као што је грип, који је најближи ковиду, а код којег сваке године има мање-више промењен тип вируса, Кисић Тепавчевић каже да се ипак зна тачно у којем периоду године се очекује.
Оценила је да је Кризни штаб доносио мере које су у датом тренутку биле најбоље и подсетила да је читав концепт био усмерен на то да се сачувају најстарији, они који су и најугроуженији.
"Моменат када је у велики геријатријски центар ушао вирус и када смо видели да се понаша као и у другим популацијама, да има компликација и велике вероватноће смртних исхода, то је било за све нас поражавајуће", каже Кисић Тепавчевић.