Си-Ен-Ен: Биланс пандемије у САД је запрепешћујући
АТЛАНТА: Било да је изражен у доларима, процентима или, што је најтрагичније, бројем изгубљених људских живота, биланс разорне пандемије корона вируса у САД је запрепашћујућ, наводи CNN у анализи.
Откако је у фебруару у САД регистрован први смртни случај, од КОВИД-19 је, према подацима Универзитета "Џонс Хопкинс", у тој земљи умрло најмање 100.000 људи, што просечно износи око 900 умрлих дневно, а скоро 80 одсто свих смртних случајева догодило се међу популацијом старијих од 65 година.
Према истој статистици, САД предњачи у свету по броју случајева КОВИД-19, као и по броју преминулих, који је 2,6 пута већи него у Великој Британији, која је по томе на другом месту, са 36.875 умрлих.
CNN наводи да је број преминулих од корона вируса у САД готово једнак укупном броју Американаца који су погинули у ратовима у Вијетнаму (више од 58.000), Кореји (готово 37.000), Ираку (4.431) и Авганистану (2.445), као и да би га до јуна могао и премашити.
Такође,више од 41 одсто смртних случајева услед КОВИД-19 у САД регистрован је суседним савезним државама Њујорк и Њу Џерзи, односно укупно 40.279 - добрим делом и зато што је град Њујорк епицентар заразе у земљи.
Истраживачи са Универзитета Колумбија тврде да је 84 одсто смртних случајева могло бити избегнуто да су мере изолације у САД уведене две недеље раније.
Дебра Биркс из експертског тима Беле куће за борбу против КОВИД-19 и даље стоји иза предвиђања добијених статистичким моделом према којем ће број умрлих у САД износити између 100.000 и 240.000, а Светска здравствена организација упозорила је свет да би црни биланс евентуалног другог таласа пандемије могао бити још тежи, наводи CNN у анализи.
Резултати једне студије показују да САД на корона вирус мора да тестира барем 900.000 људи дневно да би било могуће безбедно укидање рестриктивних мера, док је, примера ради, у недељу извршено 378.908 тестирања.
Како наводи CNN, америчка привреда је у првом кварталу ове године забележила најлошије резултате од четвртог квартала 2008. године - када је светска економска криза била на врхунцу - а 43 америчке државе овог месеца регистровале су рекордне стопе незапослености, која на нивоу целе земље сада износи 14.7 одсто.