У Србији добијен први протеин за домаћи тест на корона вирус
БЕОГРАД: На Хемијском факултету произведене су прве количине рекомбинантног антигена новог корона вируса у земљи и ближем региону, који ће бити један од главних састојака за одређивање присуства антитела на САРС-КоВ-2, рекла је за Танјуг професорка тог факултета Тања Ћриковић Величковић.
То је само први и главни кандидат антигена, како каже, који ће се користити у тесту, а има и других на којима такође раде и који ће бити произведени у наредних неколико недеља.
"Произвели смо једну хемикалију која је по својој структури протеин. Како их имате у месу, тако их имате и у вирусу. Те протеине можемо да направимо у лабараторији, уколико имате машинерију, а она може да буде бактеријска ћелија, затим ћелија квасца. То што та машинерија произведе, прикупимо и пречистимо и окарактеришемо", истакла је Ћирковић Величковић и додала да се протеин касније може користити за развој различтих ствари.
Према њеним речима, такав протеин потпуно је безбедан и није инфективан, а може се користити и за тестове, брзих и оних других, а можда и тестова на сам вирус на бази антитела.
Узевши у обзир од откирћа самог генома корона вируса, саме секвенце су доступне тек неколико месеци, како оцењује, успели су у њиховим условима да гене синтетишу и да до њих дођу уз релативно захтевне процедуре на царини, уз отежаним условима.
"Радили смо у условима када је факултет био затворен уз посебне дозволе, без градског превоза. Стога морам да похвалим наше младе биохемичаре и биохемичарке који су долазили бициклом на посао, без дана паузе, да би се протеин направио", истакла је професорка, иначе најмлађи члан САНУ која је, истиче, једина институција која је овај пројекат финансијски подржала.
Тренутно траже средства за рад, јер је неопходно доћи до још сојева са којима би радили, а како већ имају прве резултате, како каже, тако ће активније тражити фондове за рад.
"Аплицирали смо заједно са Институтом ИНЕП, Торлаком и Клиничким центром Србија у Организацији уједињених нација за развој (УНДП) да направимо потпуно домаћи серолошки тест", казала је професорка Тања Ћирковић Величковић.
Већ сутра ће испоручити Институту за примену нуклеарне енергије прву количину рекомбинантних протеина новог коронавируса, који ће бити један од главних састојака за домаћи тест.
Тест омогућава детекцију присуства антитела у крви особе, односно помаже лекарима да утврде да ли је организам тренутно изложен или је некад био изложен специфичном инфективном агенсу, у овом случају новом коронавирусу.