Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Генетска структура тумора одређује терапију

04.05.2020. 11:47 11:48
Пише:
Фото: pixabay.com

Директорка Института за онкологију и радиологију Србије у Београду професорка др Даница Грујучић најавила је да ће у овој установи од данас почети да примају пацијенте на радијационој онкологији, али да они морају да имају тест да су ковид негативни. Брис пацијенти могу да ураде у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ који је у непосредној близини.

- Мере превенције и тријажа морају да се спроводе, никако не треба да се укину мере, само постепено, посебно где су тешке операције. Постављен је шатор испред Института и ту ће бити тријажа, а највећа гужва је између 8 и 10 сати. Пацијенти имају заказане термине, али дођу рано ујутро – казала је др Грујичић на Трећој њеб конференцији за пацијенте „Ту смо“ Удружења пацијената Србије.

Др  Грујичић је говорила о томе како пацијенти морају да имају поврења у лекаре, а онколошке болести су најчешће хроничне незаразне болести, али са којима може да се живи и додала како ће бити и лекова, а важно је каква је генетска структура и да ли за њу има лека.

- Јако је важно здравствено образовање становништа, али је важно и ко говори о медицини, као и на мрежама, да неки људи не причају глупости и не саветују људе да не иду код лекара. Зато је важна примарна здравствена заштита и да се они на други начин организују, а то се показало и сада током ванредног стања, Неки су одмах схватили на наши пацијенти не могу да се тестирају у ковид амбулантама, а неки су рекли да их то не интересује. Добра примарна заштита и рана дијагностика је будућност онкологије.

Навела је да је током 2018. године прегледано 184.000 пацијената, те да има оних који се контролишу једном годипње или једном у две године и њих су замолили да сад не долазе, ако се добро осећају, а други пацијенти су долазили и током епидемије, а 150 жена са дијагностикованим карциномом тренутно чека на операцију. Упутила је пацијенте да о болести могу да сазнају све што их занима и међу брошурама Друштва за борбу против рака, па и како да се хране, јер су те брошуре писали лекари и то су проверене информације. Такође, информације могу да се нађу и у часопису „Рак“ , где сваки лекар са свог аспекта пише шта је најновије.

Др Грујичић је одговарају на питања пацијената коментарисала и легализацију марихуане у медицинске сврхе.

- Медицински канабис не постоји, то је наобичнија измишљотина нарко-мафије, где они себе показују као људе који су јако заинтересовани за људе. Постоји препарат који јесте на бази канабиса, али је фабрички произведен и који управо служи да пацијенти са мултипле склерозом имају мање спазама. Министарство здравља је дозволило да се региструје тај препарат, међутим од 2015. године он није регистрован код нас зато што нема интереса. Људи једноставно хоће да купују уље. Када узмете бочицу са уљем канабиса, ви апсолутно не знате његов састав. Апсолутно не постоји стандардизована производња, све је то одокативно. Колега анестезиолог који је у Америци покушао да направи студију, где се тачно зна концентрација коју једна група пацијената добија, друга не добија, када је отишао до колега који прописују тај медицински канабис, овај му је рекао да не зна шта је у бочици. То је најобичнија измишљотина – истакла је др Грујичић.

Према њеним речима, пацијенти који имају проблем треба да се јаве својим лекарима, а од АЛИМС-а и увозника зависи да ли ће регистровати лек сативекс.

- Уља и све те надри-ствари треба избегавати и саветујем пацијенту да то не узима, него да се јави свом лекару. Имамо лекаре који су посвећени болести, мултипле склерози, имамо и лекове. Некада се пацијенти наљуте што нису добили нови лек. Па у ДНК тумора не постоји ген на који лек може да делује. Ако бих вам дала лек, то је сипање у празно. Никакав ефекат не бисте имали. Живим за тренутак када ће пацијенти добијати лекове на основу ДНК анализе свог тумора. Далеко смо од тога и све тоо много кошта. Ако се ја питам, легализација марихуне неће бити никад. Мислим да је то велико зло – изјавила је

др Грујичић на конференцији „Ту смо“.

Када је реч о вирусу короне, она сматра да он није направљен природно. Казала је како је клиничар скоро 40 година и ради са пацијентима.

- Било је ту пацијената који су добијали инфекције једни од других. Ипак је потребна нека врста израженијег контакта, да би пацијент добио инфекцију. Овако лако, да је довољно да на улици прођете поред некога ко ће да се закашље или да кине и да ви будете сутрадан или за две недеље ковид позитивни, не значи да ћете се разболети, зависи од вашег имуног система, ја стварно то нисам видела нигде. Потпуно су ми јасне и прихватљива објашњења које дају француски нобеловац и друге колеге које су се јављале из целог света, они су људи који раде у лабораторијама, знају о чему причају, према томе за мене ту нема никакве дилеме. Вирус је унутарћелијски организам. Како он може да преживи у спољашној средини у којој ћелија не може да преживи? Значи неко је направио нешто у његовом геному, да он може да преживи. Да ли је могуће да буде у ћелијама које се нама перутају са коже, да буде ту и зарази некога? То ми је потпуно неприхватљиво – оценила је др Грујичић.

Др Грујичић је одговарала на разна питања пацијената и упућивала их на то коме треба да се јаве, како би заказали неке прегледе, односно на које мејлове да упуте питања. Говорила је и о савременим терапијама лечења, као и потреби повезивања секундарних и терцијарних установа лечења онколошких пацијената.

Спасавањем „Торлака“ имаћемо домаће вакцине

Говорећи о вакцини против ковида 19, др Грујичић је демантовала да је она део антивакциналног лобија, а сматра да ми у Србији имамо идеално решење када је реч о вакцинама, а то је да „Торлак“ остане наш и да ради оно што је радио 40 година.

- Ми смо имали најбољу имунолошку кућу у овом делу света. Нека одговарају људи који су довели до његове пропасти и скоро гашења. Ево сад се „Торлак“ обнавља. Никако не сме да се дозволи његова приватизација. Колико вам је важна војска и полиција која вам чува границе, толико је важна ваша домаћа вакцина. Мене оптужују да сам у антивакциналном лобију. Дискусије о томе треба ли вакцина би пале у воду када би имали свог произвођача, оног ко је направио ту вакцину и ко је дао свом детету. Која вам боља потврда треба да је то све чисто и како треба. Педијатри, имунолози, инфектолози, вирусолози, они морају да говоре да ли је календар вакцинисања исправан и да ли га треба мењати. Ја нисам компетентна за то, али причати данас да вакцине не треба давати је нонсенс. Вакцине јесу достигнуће човека. Све што човек направи може да се злоупотреби, али зато морате да имате своју кућу у коју вам нико неће ући. Вакцинална безбедност и вацинални суверенитет, вама даје право да се ви као држава понашате потпуно независно у односу на све остале – истакла је др Грујичић.

        Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар