Ђорђевић: У домовима за старе заражено 567 корисника и 130 запослених
БЕОГРАД: Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић изјавио је данас да је у установама социјалне заштите за смештај корисника и домовима за смештај одраслих и старих, заражено 567 корисника и 130 запослених.
"Лепа вест је да је 89 њих излечено и враћено у домове и 40 запослених. Тако да излечених има све више и то је један позитиван тренд који ћемо имати и убудуће", рекао је министар Ђорђевић.
Он је нагласио да је министарство од почетка епидемије корона вируса увело стриктне и ригорозне мере када су у питању геронтолошки центи, као и да се на сајту министарства може видети на основу података да ли је било пропуста, пренео је Блиц.
"Ми имамо све случајеве који су се дешавали у свим домовима, од кијавице до ортопедске повреде. Тако да се лако може проверити да ли је било пропуста. С друге стране, имате војску која чува ове установе за стара лица. У сваком дому где се појави заражени, макар то био и један, на лице места излазе државни органи. Одлучили смо да будемо транспарентни и да објављујемо све податке од првог дана", рекао је министар.
Навео је да је 119, од 301 дома, у превентивној изолацији.
Он се осврнуо и на приче о уласку корона вируса у Центар за заштиту деце, одојчади и омладине Звечанска.
"Тамо постоји један човек који је ложач, који није ни радио, није био у контакту са корисницима, који је стално запослен. Он је код куће, није радио од 20. марта, и доказано је да је позитиван, након чега је хоспитализован. Иако он није радио са децом, нама је на првом месту транспарентност, тако да смо објавили да је он био заражен и да је у таквој установи било тога. Али од тада ниједан случај се није појавио у овој установи", објаснио је Ђорђевић.
Министар је нагласио да је договорио са СЗО да они по завршетку епидемије анализирају да ли је било пропуста и шта треба да променимо да бисмо убудуће урадили нешто боље.
"Када је у питању недостатак људства, који смо имали на почетку, првог дана смо донели меру да се на број запослених дода 20 одсто по критеријумима које директор установе одреди и да се запосли додатан број људи. Недуго после тога, додељено је 289 неговатељица распоредених у 74 установе. У Нишу, оног тренутка када се велики број запослених заразио, Влада Србије је дозволила заспошљавање додатног броја лекара, медицинских сестара, неговатељица, кувара и спремачица", рекао је Ђорђевић.