Војна болница у Петроварадину: Одувек на услузи грађанима
НОВИ САД: Петроварадинска Војна болница најстарија је здравствена установа тог типа у Европи која још увек послује. Основана 1787. године, неколико година након Бечке, која одавно више не ради.
У тој болници нису се лечили само војници и рањеници у ратовима, веħ је у тешким временима увек била на услузи грађанима, о којима су се бринули најбољи лекари. Тако им је и сада изашла у сусрет, пошто је најављено да ће примати пацијенте с акутним респираторним инфекцијама и да ће на тај начин учествовати у борби против коронавируса.
Војна болница саграђена је у подграђу Петроварадинске тврђаве, с леве стране моста, и део је сложеног комплекса некадашњег Фрањевачког самостана који је реформом цара Јосифа Другог затворен крајем 17. века и претворен у Војни шпитаљ, док је црква која је некада била у саставу самостана, неко време служила као житни магацин. У то доба у њој су се углавном лечили бројни рањени војници с овог подручја који су учествовали у аустроугарским ратовима. За време Другог светског рата у њој су боравили углавном домобрани и грађани Петроварадина, а након ослобођења Новог Сада тамо је била смештена Војна болница Треће армије. Од 1984. године болница мења име у Војномедицински центар Нови Сад, а у њен састав улази и Гранизонска амбуланта Петроварадин. Током ратних сукоба на просторима некадашње СФРЈ, од 1991. до 1992. године у њој је збринуто више од 1.000 пацијената углавном рањених на славонско-барањском ратишту. Када је за време НАТО агресије срушен стари гвоздени мост, одређену штету претрпела је и болница. Међутим, то није омело лекаре да непрекидно, чак и под ваздушном опасношћу, без воде и струје, лече болеснике.
Данашњи комплекс Војне болнице обухвата простор и објекте Доње тврђаве оивичене бастионом Свете Терезе и Јосифа. Састоји се од више зграда грађених од краја 17. века до средине двадесетог, а језгро комплекса чини барокни склоп некадашњег самостана. Осим тих објеката, комплекс обухвата Велику касарну, Изоловани павиљон, барутни магацин, низ казамата, као и зграду Старе ратне комадне на Тргу владике Николаја.
Занимљиво је да се у болничком кругу налази и Православна црква Светог апостола Павла, која је изграђена 1922. године и до Другог светског рата служила је за причест и молитве војника и болесника, као и за крштења и венчања официра, а по завршетку рата за складиштење лекова и вредне медицинске опреме.
С. К-ч