Кисић Тепавчевић: У ''Топоници'' заражена два пацијента и шест медицинских радника
НИШ: У специјалној болници за психијатријске болести '' Горња Топоница'' корона вриусом заражена су два пацијента и шест медицинских радника, изјавила је данас члан Кризног штаба за Нишавски и Топлички округ епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић.
Она је на прес конференцији о ситуацији са корона вирусом у Нишу на питање о различитим информацијама о броју заражених у тој болници рекла да је у овом тренутку 318 пацијената и 152 здравстевних радника у тој установи у изолацији.
''Када сам износила податке о болници ''Горња Топоница'' 44 особе су имале симптоме респираторних инфекција и задовољавале су дефиницију случаја за тестирање, али нису биле позитивне'', рекла је Кисић Тепавчевић и додала да су даље анализие показале да је вирус потврђен код шест здравстевних радника и код два пацијента.
Како је рекла у тој установи су спроведене мере здравственог надзора и изолације, а у последњих седам дана нико од пацијената и здравствених радника није испољио знаке респираторне инфекције.
''Али, пратићемо ситуацију у наредном периоду како бисмо имали праву епидемиолошку слику. Информације да десетине људи имају симптоме вируса није тачна'', рекла је Кисић Тепавчевић.
Дарија Кисић-Тепавчевић поручила је данас да је струка јасно изнела своје мишљење о окупљањима верника за Васкрс.
Кисић-Тепавчевић је, на конференцији за штампу, замољена да прокоментарише чињеницу да су се верници у цркви Светог Ђорђа на Бежанији окупили без маски и растојања, нагласила да се мишљење струке није променило.
„Везано за верска окупљања стручно мишљење смо изнели, није се променило и једногласно је“, подвукла је она.
Дарија Кисић-Тепавчевић истакла је данас да у овом тренутку нема потребе за мером изоловања градова, односно насеља која се дефинишу као жаришта, пошто се највећи број наших грађана понаша одговорно и савесно, а фреквенција кретања грађана из један у други град је мала.
Упитана да ли струка разматра додатну меру, поред полицијског часа, о изоловању градона и насеља која се дефинишу као жаришта, она је подсетила да су епидемиолошка истраживања показала да су нова жаришта настала након импортивања случаја, да су се даље приширило на становништво на основу блиских контаката.
Сада је очигледно да је у Нишу генерално стабилна епидемиолошка ситуација, осим ширења у појединим установама, додала је она.
У Србији је код седам новрођенчади потврђен корона вирус, изјавила је данас заменица директора Института за јавно здравље "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић.
“До данас су три бебе отпуштене из болница”, рекла је она одговарајући на питања медија на конференцији у Нишу.
Навела је да нови корона вирус не познаје старосне границе када је у питању вероватноћа заражавања и да се могу заразити и бебе које, додала је, или немају никакве симптоме или имају веома благу клиничку слику.
Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да је број излечених од вируса корона 443, што је значајан број, а уверена је да ће бити све већи.
"Рекли смо да је до сада тај број 443. У току данашњег дана су још 21 особе из КЦ Ниш добиле налаз да су двоструко негативне и пуштене су кући", рекла је Кисић Тепавчевић.
Она је додала да је најновији податак да је код 66 тестираних особа у КЦ Ниш, који више немају симптоме инфекције Ковида 19, тест био негативан.
Србија је значајно ојачала капацитете за тестирање на корона вирус и данас је премашила број од 3. 000 тестираних на дневном нивоу, а спремна је и за већи број тестирања, изјавила је данас епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић.
Она је на прес конференцији у Нишу, на питање о жалбама пацијената у привременој болници на Сајму да нема довољно лабораната који узимају брисеве и да због тога пацијенти остају на Сајму дуже него што је потребно, рекла да ће сви који имају индикације да им се узму контролни налази бити тестирани што је пре могуће.
"Они јесу на листи приоритета, јер желимо да они који су се изборили са вирусом што пре оду кући и ослободе капацитете за оне којима је потребан болничко лечење'', казала је Кисић.
Појаснила је да су процедуре такве да се анализира када је најповољнији период да се узму узорци за брисеве како би се умањила могућност да се добије нетачан резултат. Како је рекла, у Србији се користи ПЦР метода која представља ''златни стандард'' у дијагнози Ковида 19, док се тзв.брзи тестови користе само као допунска метода у одређеним индикацијама.
''Svе то захетва одређено време, али смо се определили за овакав приступ јер је највалиднији и јер су нам животи грађана на првом месту'', казала је Кисић.
Дарија Кисић Тепавчевић истакла је данас да до сада нико није пружио доказ да респиратор може да делује негативно на ток болести, већ је, насупрот томе, велики број истраживања показао да механичка вентилација значајно спашава животе.
Кисић је навела да су респиратори сада најдрагоценији и да држава улаже напоре да набави додатне респираторе, за који се, каже, надају да нам ни неће бити потребни.
На питање да ли је истина да вирус корона напада хемоглобин и отежава распоређивање кисеоника, што отежава рад плућа, Кисић је рекла да ће се све научне теорије, када је реч о Ковиду 19, тек детаљно испитивати.
Она је приметила да се појављују различите хипотезе о могућим узроцима и факторима ризика, који могу да допринесу лошем току болести и различите теорије о току болести једна, од којих је једна да вирус напада хемоглобин.
“То су различите научне теорије које ће се тек детаљно испитивати”, рекла је Кисић Тепавчевић.