Ускрс у Европи ”иза затворених врата”
БРИСЕЛ: Ускрс 2020. године Европа дочекује са 758.770 заражених и 71.664 жртве Ковид-19. Корона вирус у многоме је изменио начин живота, али и вековне традиције Европљана.
Док Светска здравствена организација упозорава да још није време за ублажавање мера против корона вируса, широм Европе и света црквени великодостојници ускршња служења одржавају путем интернета.
Велики број служби које се ове године одржавају широм Европе у циљу обележавања Ускрса измештен је из цркава на интерент, а верници су први пут у ситуацији да ускршњу службу искључиво прате из својих домова.
Цркве у Белгији на својим веб страницама обавештавају вернике на који начин и у које време могу да се укључе и да уживо прате преносе боголсужења.
У сусрет Ускрсу, али и другим верским празницима који долазе у априлу, Светска задравствена организација позвала је верске лидере да прилагоде праксе богослужења како би се спријечили физички контакти и смањила могућнос ширења корона вируса.
Ако удаљена или виртуална окупљања нису изводљива, држите трајање скупа на минимуму како бисте ограничили контакт међу учесницима и одржавајте најмање један метар удаљености између људи у сваком тренутку, наводи се у упутству СЗО.
СЗО препоручује и спречавање додиривања или љубљења побожних и других предмета на шта су верници навикли током богослужења и молитве.
Вирус Ковид-19 може остати на таквим површинама сатима или данима, упозорава СЗО.
Према завничној статистици, од средине фебруара и првог забележеног смртног случаја изазваног Ковид-19, у Европи је до данас од последица корана вируса умрло више од 70.000 људи.
Највише смртних случајева у Европи има Италија, а велики број европских земаља тврди да је Ковид-19 достигао свој врхунац и да се ”крива” полако поравнава.
На дан Ускрса Белгија бележи 268 нових смртних случајева од који се 54 процента бележи у болницима, а остатак углавном у страчким домовима.
И поред високог броја смртних случајева, белгијски стручњаци указују на позитиван тренд смањења броја хоспитализовних, што је, као кажу, поузданији индикатор који указује на смањње интензитета заразе.
Истовремено и Француска бележи смањење броја пацијената Ковид-19 који се налазе на интензивој нези.
Француски стручњаци оцењују да ако се овакав тренд настави то значи да је начињен успешан ”први корак” и да мере рестрикицје кретања и контаката показују прве ефекте.
Председник Емануел Макрон требало би сутра да се обрати нацији, трећи пут од почетка кризе Ковид-19, и да најави поруџетак ванредних мера и након 15. априла.
С друге стране, власти у Шпанији, где се само у последња 24 сата бележи 619 смртних случајева повезаних с Ковид-19, највљују од подељка постепно враћање на посао и оних радника чија занимања нису међу суштински важним у овом тренутку.
Овакву одлуку Шпаније критиковала је Светска здравствена организација која упозорава да сада није време за релексирање мера уведних у циљу заустављња Ковид-19.
Из Европског центра за превенцију и контролу болести оцењују да још нема доказа да је у ЕУ дошло до ”врхунца” епидемије.
Упозорава се да је ризик од повећања преноса Ковид-19 ”умерен” ако се настави примена постојећих мера, односно ”веома висок” ако се те мере смање.