broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Почињу празници уочи Васкрса

10.04.2020. 18:10 18:17
Пише:
Извор: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: СПЦ од сутра почиње са обележавањем низа значајних празника који prеthodе Васкрсу: Лазареву суботу - Врбицу, Цвети, Велики четвртак, Велики петак, Велики (Страсну) суботу и Васкрс који се слави три дана, а православни верници у Србији неће моћи у храмове све до понедељка .

Лазарева субота у народу позната је као Врбица посвећена васкрсењу праведног Лазара из Витиније кога је Исус Христос, према предању, васкрсао из мртвих после четири дана у гробу је празник славе многе породоце као крсну славу, а међу њима и патријарх СПЦ Иринеј.
 
На Лазареву суботу празнује се посебано и врло живописан обичај познат под именом Врбица, када се бере олистало пруће од врбе у замену за палмине гранчице, а деца носе цвеће ио звончиће.

 
У недељу на Цвети цкрва слави Улазак Христов у Јерусалим као успомену на последњи царски и свечани улазак Исуса у свети град, а православни верници у Србији неће моћи у храмове због полицијског часа,.
 
Они су у дилеми су и како да на крају седмонедељеног Великог поста прославе предстојеће празнике и Васкрс као централни догађај Христове победе над смрћу и да притом поштују мере државе, а да не одступе од традиционалних обичаја и верских начела.
 
Зато саговорници Танјуга који не желе да им помињемо имена , очекују да се СПЦ, с обзиром на нове околности и увођење продуженог полицијског часа викендом, огласи и упути их како да заједно са црквом дочекају највећи хришћански празник.
 
СПЦ је крајем марта саопштила да ће применити препоруке Владе Србије везано за вршење обреда у верским објектима и на отвореном простору без присуства верника, али да неће прекидати служење литургије нити престати да причешћује вернике.
 
СПЦ је, такође, апеловала на вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на богослужења. Верницима поручују да богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому.
 
Свештеници, иначе, по кућама причешћују старе, немоћне и болесне.
 
После Лазареве суботе и Цвети, уобичајено да они који су постили могу да се причешћују прва четири дана Страсне седмице и то на "пређеосвећеним" литургијама у понедељак, уторак и среду, као и на Велики четвртак када се служи литугрија Светог Василија Великог.
 
На Велики петак нема литургије нити причешћа, која се поново служи на Велику суботу и Васкрс.
 
Такође, они који су постили Велики пост могу се причестити на васкршњој литургији у пондеља и уторак, иако су мрсили на Васкрс.
 
На Велики четвртак Христос се са ученицима вратио у Јерусалим где је на тај дан била Тајна вечера, када је Исус установио свету тајну причешћа.
 
На тај дан увече, у црквама се чита 12 одломака из Јеванђеља о страдању Христовом.
 
Велики петак је дан Христовог страданања, када је осуђен на смрт од стране Римљана, а на наговор јеврејских свештеника и фарисеја.
 
На тај дан се читају Царски часови којим се на јутрењу подсећа на његово вођења на суд ка Пилату, време осуде, време крсних страдања и распећа на брду Голгота, а затим и скидања тела Христовог са крста вечерњом службом на којој се износи плаштаница на средину храма ради поклоњења Христу.
 
Према предању, у суботу по распећу су дошли првосвештеници и фарисеји код Пилата да траже од њега да постави стражу испред Христовог гроба, јер су се плашили да ће неко од Христових ученика украсти његово тело и да ће тако народ поверовати да је Исус васкрсао, као што је и најављивао.
 
У недељу је, према веровању, Христос васкрсао из мртвих, пошто је његов гроб остао празан и тако победио смрт и свим људима даровао вечни живот.
 
За хришћане је празник васкрсења Христовог, празник над празницима и догађај који је пре више од два миленијума изменио историју човечанства.
 
На тај дан се чита традиционална празнична посланица патријарха и архијереја СПЦ свештенству, монаштву и верном народу. Код хришћана је обичај да се за Васкрс спремају обојена и шарена јаја, на којима се цртају хришћанска обележја, а верници се поздрављају са "Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!".
 
Иначе, јаје је симбол обнављања природе и живота.
Аутор:
Пошаљите коментар
Врбица па Ускрс, деци на радост

Врбица па Ускрс, деци на радост

02.04.2018. 11:24 11:27