У Србији још 201 заражен, преминуо мушкарац, укупно 66 жртава
Од последица инфекције коронавирусом, још један пацијент је преминуо у Србији, а реч је о мушкарцу.
Како је саопштила заменица директора Института Милан Јовановић Батут Дарија Тепавчевић Кисић, у последња 24 часа тестирано је 1.586 грађана, а утврђено је да је 201 позитиван на COVID-19. Тиме је број потврђених случајева порастао на укупно 2.867.
Хоспитализовано је 1.907 заражених, а 127 је на респираторима.
До данас је у Србији тестирано укупно 12.340 грађана.
Просек година преминулих је 64,3, проценат леталитета је 2,03 одсто.
На Инфективној клиници у КЦ Србије је смештено 39 особа са потврђеним корона вирусом, а девет је на вештачкој вентилацији, од чега је осам особа на инвазивној вентилацији и једна на неинВазивној, изјавио је директор клинике Горан Стеванвић.
"Стање ових који су на вентилацији је изузетно озбиљно, за неке можемо да кажемо да су критично", рекао је Стевановић одговарајући на питање какво је стање у тој клиници.
Каже да је поред 39 особа још око 60 особа хоспитализовано због јасних знакова у клиничкој слици, али за које се у току дана очекује потврда.
Видећемо колико ће бити поврђено у наредних 24 сата, додао је он.
Говорећи о терапијским протколима, он је рекао да пацијенти добијају треапију у складу са тежином клинчке слике и потребе за лецењем и да се лекари у томе ослањају на искуство Свестске здравствене организације и других земаља.
Сходно томе, поседујемо све медикаменте и имамо све потребне услове, додао је Стевановић.
БЕОГРАД: У српским срединама на КиМ код 38 особа је потврђен корона вирус, рекла је данас заменица директора Института Батута Дарија Кисић Тепавчевић и додала да је ситација у том делу земље под контролом.
"У српским срединама на КиМ се ради интензивни надзор", рекла је Кисић одговарајући на питања новинара.
Каже да 38 особа заражених вирусом имају благе облике испољавања и да се сада ради интензивно истраживање контаката које су имали.
Она је казала да је Кризни штаб задовољан контролом по питању корона вируса у том делу земље.
БЕОГРАД: Заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас, на питање новинара да ли председник Србије мора да буде у изолацији 14 дана, будући да му је старији син заражен Ковидом 19, да је протокол исти за све, јер вирус не прави селекцију и сви су пођеднако осетљиви.
"Каква ће бити процедура, зависи од тога да ли је нека особа била изложена и у блиском контакту са особом код које је лабораторијски потврђена инфекција у периоду за који се сматра да је заразан", рекла је Кисић.
У складу са тим, раде се све даље процедуре и тестирање и нема изузетака, додала је она.
На питање да ли је њен савет као лекара да Вучић не иде сутра у најављену посету Нишу, Кисић је поновила да сам поступак зависи од тога да ли је особа била у контакту у периоду заразности са особом код које је потврђено присуство вируса.
"Све особе које су биле у контакту, подвргавају се тестирању и у зависности од тога се спроводе одговарајући режими", рекла је Кисић.
Она је појаснила да је период заразности највећи у току 48 сати пре појаве првих симптома и 24 сата после појаве симптома, а ради безбедности се узима у обзир изложеност у периоду од две недеље од појаве симптома, што је, каже, исто правило за све.
Сезона респираторних инфекција у Србији још није прошла, изјавила је данас заменица директора Института '' Дарија Кисић Тепавчевић и додала да је прошле седмице пријављено 1.850 случајева обољења сличних грипу, која нису Ковид 19, а да је највише случајева било код деце узраста до четврте године.
''У току пандемије тешко је помислити на било шта друго осима на корона вирус, али напомињем да је сада чешћи проузроковач респираторних инфекција нешто што није Ковид 19, има И других респираторних инфекција'', рекла је Кисић на прес конференцији.
Епидемиолог Предраг Кон рекао је да се у Београду на дневном нивоу прате обољења слична грипу, а да је највећи број случајева у узрасту између 30 и 64 године.
Како је рекао, тај број се креће између 20 и 30 дневно, што је на недељном новоу изнад 100, али је екстремно ниског интензитета и још увек није значајан пораст оболелих.
''Svе док немамо 1. 000 оболелих на недељном нивоу у Београду, не сматрамо да је реч о епидемији грипа, али нешто се дешава у Београду и то се види кроз редовна епидемиолошка праћења. Сада имамо нове ковид амбуланте па ћемо имати и прецизније податке, а ово су подаци из редовног надзора'', рекао је Кон.