СЗО: Европа и даље у центру пандемије коронавируса
Случајеви у Европи чине отприлике половину случајева на глобалном нивоу, при чему се укупан број случајева у свету повећао експоненцијално, рекао директор Светске здравствене организације за Европу др Ханс Хенри Клуге
КОПЕНХАГЕН: Европа је и даље у средишту пандемије коронавируса, с једне стране имамо разлога да будемо оптимистични, а са друге да будемо веома забринути, навео је регионални директор Светске здравствене организације (СЗО) за Европу др Ханс Хенри Клуге.
Нови потврђени случајеви настављају да се повећвају у европском регину, рекао је Клуге, наведено је у саопштењу СЗО.
Укупан број лабораторијски потврђених случајева јутрос је износио 687.236, укључујући 52.824 особе које су преминуле, навео је Клуге позивајући се на податке из 53 земље и седам територија.
Можемо видети да у многим земљама долази до локалног преноса, додао је он.
Случајеви у Европи чине отприлике половину случајева на глобалном нивоу, при чему се укупан број случајева у свету повећао експоненцијално, истакао је Клуге.
Имамо веома забрињавајућу слику у Европи: седам од 10 најугроженијих земаља које су највише погођене широм света налазе се у европској регији: Иза САД, имамо Шпанију, Италију, Немачку, Француску, а после Кине и Ирана, Велику Британију, Турску и Швајцарску, навео је регионални директор СЗО за Европу.
У неким земљама (Италија, Шпанија, Велика Британија, Белгија и Швајцарска), такође, примећујемо знатно виши ниво смртности, казао је Клуге.
Ово неочекивано повећање углавном је приметно код људи старијих од 65 година и дешава се од средине марта, додао је он.
Владе широм Европе реаговале су на COVID-19 уводећи различите степене забране јавности, школама и предузећима, навео је Клуге и и нагласио да се на терену могу видети два главна тренда.
Неке земље које су имале локално преносиве случајеве почињу да показују знаке пада стопе пораста нових случајева након комбинације интервенција учињених на плану јавности и клиничких интервенција, док друге земље имају брзи пораст случајева, казао је Клуге.
Посматрајући пажљивије први тренд, Шпанија сада има више случајева него Италија, али се након 15-20 дана од када су примењене рестриктивне мере, раст случајева успорава и стопа нових смртних слуцајева, такође, показује знакове пада, навео је он.
Ломбардија у Италији и Мадрид у Шпанији су главна жаришта пандемије у својим земљама, срећом у оба се смртност смањује, рекао је Клуге.
Након 10 дана спровођења јавних и друштвених мера, број случајева опада и у Немачкој, а напредак је примећен и у Аустрији, Холандији и Швајцарској, навео је он.
Клуге је алармиран драматичном порастом случајева у Турској током прошле седмице, где је 60 одсто случајева регистровано у Истанбулу.
У порасту су случајеви и у Израелу, Украјини, Белгији, Норвешкој и Шведској, рекао је Клуге.
Иако су одрасли стари преко 60 година у већем ризику, недавна смрт петогодишњака у Великој Британији и 12-годишњака у Белгији говори нам да у ретким случајевима, ова болест може бити фатална и код деце и младих.
Поједини позитивни знаци у неким државама не значе победу, нуде нам ретку шансу да се изборимо са вирусом, истакао је Клуге и навео да сада није време да олабавимо мере, већ да удвостручимо и утростручимо наше колективне напоре да се крене у сузбијање уз свесрдну подршку друштва.