У Војводини 308 позитивних на коронавирус, 123 на болничком лечењу
НОВИ САД: Инфицираних коронавирусом у Војводини је, према последњим подацима, 308, а од тога броја 123 оболелих је на лечењу у Клиничком центру Војводине, саопштио је данас председник Покрајинске владе Игор Мировић.
„Минулих дана повећано дневно тестирање, тако да сада имамо просек од око 300 тестиања дневно. У последња 24 часа имали смо укупно 310 тестирања, а потврђена су 23 случаја новооболелих“, рекао је Мировић.
Додао је да се, осим у Ветаринарском институту у Новом Саду, тестирања врше и у Заводу за јавно здравље Војводине.
„У привременој болници на Новосадском сајму је смештено 48 лакше оболелих. Када је реч о Војводини, и даље је највећи број оболелих у Новом Саду, укупно 86“, рекао је Мировић.
Додаје да у Војводини има довољно заштитне опреме.
„Никада нисмо ни имали проблем са тим. Огромна помоћ је обезбеђена преко Владе Србије. Опрема долази у КВЦ одакле се даље дистрибуира у друге здравствене центре“, нагласио је Мировић.
Наводи да су од почетка кризе у Војводину стиугла 42 респератора.
„Са оним респираторима које смо имали од раније, то је више него довољно“, рекао је Мировић.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић навео је да је у Војводини и двоје деце заражено коронавирусом, али да немају никакве симптоме и да се добро осећају.
Гојковић: Узбуна ако будемо имали 100 оболелих дневно
Тенденција раста броја оболелих у Војводини иде линеарно, имамо и даље 20-23-25 оболелих дневно, рекао је покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић, истичући да ће звоно за узбуну бити ако у једном дану буде 100 оболелих.
На конференцији за новинаре, Гојковић је рекао да је у Институту за онкологију, само у марту, лечено више од 1.200 онколошких пацијената, да су урађене 123 онколошке хируршке интервенције и више до 1.000 дијагностичких процедура.
То је, ако ћемо сабрати, 2.500 људи који су прошли у марту кроз Институт за онкологију. Ми смо то у месец дана успели да урадимо, а расте број оболелих (од корона вируса) и вероватноћа је све већа да можемо да имамо проблеме на том нивоу. Све молимо да ограничимо социјалне контакте, рекао је Гојковић.
Сад имамо, каже он, све већи и већи број пацијената.
Знамо и сами да је већи број пацијената асимптоматски, да немају никакве симптоме, а ви их морате лечити. То се посебно односи на кардиоваскуларне болеснике и због тога нам је од круцијалног значења помоћ наших грађана, да нам пруже све анамнестичке податке, да не крију, каже Гојковић.
У Институту за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, каже Гојковић, постоје "црвене зоне".
Ми имамо, посебно у Инситуту за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, црвене зоне, где водимо рачуна. Међутим, морате и то да схватите - када вам дође пацијент који има акутни инфаркт срца, ви немате времена да чекате тестирање. Уколико му не пружите помоћ у 15 минута џабе тест. Такве су ситуације са којима се морамо борити на даље, јер што је већи број оболелих, то је већа шанса да се догоди то што од почетка највише заговарам - да водимо рачуна да нам инфекција не уђе у болнице, рекао је Гојковић.
Ми у Војводини за месец дана нисмо имали такав велики проблем. Али не значи да га неће бити, јер нам се повећава број оболелих, рекао је Гојковић.