light rain
10°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Амбасадор Србије у Италији Горан Алексић: Први тонови оптимизма, чека се ефекат "селидбе"на југ

31.03.2020. 18:51 19:21
Пише:
Фото: pixabay.com

РИМ: Амбасадор Србије у Италији Горан Алексић каже да су Амбасада у Риму и конзулати у Милану и Трсту у свакодневном конаткту са српским грађанима, да настоје да помогну где се може и колико се може.

"Сад смо управо завршили велику евукацију са Малте, око 300 грађане, што није лако кад су ограничене слободе кретања, посебан режим летења, али смо показали као држава једну велику бригу и да се настоји помоћи. Наши грађани треба да знају да такве операције захтевају време, средства. Позивамо људе који имају услове да остане у Италији, Шпанији, Француској и да ту некако сачекају да све ово прође", поручио је Алексић.

Он у изјави за Танјуг истиче да се у Италији, која је највише погођена пандемијом корона вируса, први пут чују оптимистички тонови, али да су сви свесни да крај још није близу.

Истиче да су бројке последњег дана значајно боље, а да са великом стрепњом сви очекују развој ситуације наредних дана на југу, где је стигло доста људи са севера земље.

"После 22 дана од увођења рестриктивних мера италијанске Владе јуче на конференцији за штампу Анђела Барелија, шефа цивилне заштите, први пут су прозвучали, рекао бих, оптимистички тонови. Први пут су се чуле цифре које ова земља очекује, да је број заражених био скоро 50 посто мањи у односу на prеthodni дан, да је највећи број излечених, око 1.600 људи је за 24 сата изашло из болница, једино што је остала и даље висока смртност", рекао је Алексић Танјугу.

Како је навео, и даље велика смртност тумачи се тиме да су ти људи вероватно пре три-четири недеље били заражени, док сви остали подаци говоре о томе да се пандемијска кривуља постепено равна.

"Још је јако рано да се уђе у неки велики оптимизам јер мора да се чека, да се крива стабилизује и да се након тога види када ће бити пад. Мере Владе остају сигурно до 12. априла, ако не и цео април, још је рано да се говори о смањењу мера јер још увек нема јасне и потврђене тендеције пада, али оптимистички тонови су јуче први пут прозвучали.

Алексић подсећа да у Риму и покрајини Лацио ситуација није тако драматична као на северу земље, али да се и даље чека какав ће ефекат имати чињеница да је велики број људи када су уведене рестриктивне мере на северу дошао на југ. 

"Рим и Лацио, за сада, су релативно мирни, за сада, имамо негде око 2. 500 оболелих, око 150 умрлих и 260 који су излечени. Овде се и даље чека шта ће се десити на југу, јер је после увођења првих и других мера у Ломбардији дошло до великог померања људи са севера на југ и претпоставља се да ће се почетком априла видети какав је то имало ефекат. Ту су сви јако опрезни, сви пажљиво прате, гледају и најмањи сигнал да ли ће доћи до неког пораста на југу".

На питање да ли је Влада Италије већ представила план економских мера за "дан после" Алексић истиче:

"Води се велика расправа шта чинити са рестриктивним мерема које су уведене, када их ослабити и шта радити дан после. Влада шаље поруку да ригидна, агресивна и континуирана политика борбе против експанзије вируса мора да остане, још је рано да се мере ублажују. Што се тиче економије, расправа је велика, колику ће помоћ добити они што су највише пострадали зависи и од реагавања Европе. Оно што је најважније за Италију јесте да остаје потврђена политика чврстих мера које су почеле да дају прве резулате".

Алексић наводи да је епицентар епидемије, град Лоди, први црвени круг који је затворен, на данашњи дан, у односу на 14. март, има 50 одсто мање инфицираних, што значи да мере које су уведене и стриктно поштоване даје резултате.

Број преминулих у Италији попео се за 837 на 12.428

Број смртних случајева у Италији попео се за 837 на 12.428, саопштила је данас Агенција за цивилну заштиту.

Број новозаражених је генерално стабилан и нарастао је за 4.053 у односу на 4.050 јуче, чиме је укупан број инфицираних од избијања епидемије 21. фебруара порастао на 105.792, пренео је Ројтерс.

У недељу је регистровано 5.217 нових случајева, док је у суботу било 5.947 новозаражених. 

Број преминулих у Ломбардији, најтеже погођеном региону у Италији, нагло је опао, а опао је и број новозаражених трећи дан заредом, што сугерише да се тамо ситуација побољшава брже него у другим деловима земље.

У суседном Пијемонту број преминулих је 105, што је знатно више него prеthodnog дана.

Од оних који су заражени широм земље, 15.729 се у потпуности опоравило у односу на 14.620 prеthodnog дана.

На интензивној нези се налази 4.023 пацијената, што је више у односу на prеthodni број од 3.981.

Пише:
Пошаљите коментар
Шеф Мисије Србије у УН из Њујорка: Прогнозе су катаклизмичне

Шеф Мисије Србије у УН из Њујорка: Прогнозе су катаклизмичне

31.03.2020. 18:44 19:20