Кон: Јасно се види ефикасност мера, следе две најтеже недеље
БЕОГРАД: Досадашњи ток кретања говори да итекако имамо епидемију под контролом, оценили су данас епидемиолози Предраг Кон и Дарија Кисић-Тепавчевић.
Заменица директора Института „Батут“ Дарија Кисић-Тепавчевић рекла је да је урађен добар посао, али и упозорила да је, на основу свих истраживања кривуља других земаља, у наредне две недеље за очекивање да порасте број оболелих.
„Иако је мала шанса да се то не деси у нашој популацији, досадашњи ток кретања говори да и текако имамо епидемију под контролом“, указала је она.
Она је упозорила да се ситуација мења из сата у сат, и да врло лако може да се отме контроли.
Поручила је грађанима да је неопходна гвоздена воља да преузмено пуну одговорност да и да будемо пример да не мора да дође до таквих скокова како стручна литература показује.
„Итекако видимо да су ефекти свих мера које смо предузели дали ефекте. Ово јесу охрабрујући пдоаци, мада се ситуација мења из сата у сат“, нагласила је она.
Кључ у нашем понашању и активностима, рекла је и додала да је право време да покажемо одлучност и одговорност према целој нашој популацији.
Епидемиолог Предраг Кон казао је да имамо тренутно ситуацију која је задовољавајућа у незадовољавајућем стању.
„Улазиму четврту недељу, 22 дан, и ако се поредимо са ситуацијом у Италији у том периоду, имамо око 10 пута мањи интензитет активности вируса, и преношења. Добили смо више од недељу дана ако се поредимо са Италијом“, указао је он.
Кон је рекао да још имамо нижи интензитет активности, троструко нижи него што је био максимум у Италији, који нисмо достигли.
„Свеукупно се налазимо и ситуацији када су пред нама две недеље које очекујемо као најтеже до сада, а за трећу која иде, до сада можемо очекивати даљи пораст и не можемо ништа тачно знати. Наредне две недеље сигурно ће доћи до пораста. Било би пријатно изненађење и мало вероватно да се то не деси“, објаснио је он.
Кон је казао да улазимо у период када је потребна гвоздена дисциплина.
Навео је да се бар у Београду види по узрасту и старости оболелих да су предузете мере показале ефиктивност у узрасту преко 65 година.
Са трећом ендлејом у свим узрастима осим једног, узраст од 50 до 55 година, долази до смањења обољења.
„Јасно се види ефективност мера. Сада када се очекује по природном току највећи интензитет вируса очекујемо да видимо највише ефикасност мера које се спроводе“, нагласио је Кон.
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да памучне маске не могу да буду корисне у ситуацији када постоји блиски контакт са другом особом или када је удаљеност око једног метра, али да је, уколико је удаљеност већа, боље имати и такву маску него ништа.
"Памучне маске у медицинским условима не могу да буду корисне. Има смисла да се користе у одређеним ситуацијама, односно само тамо где нема очекиваног контакта, али сигурно се неће користити на инфективној клиници или било где где постоје заражени", рекао је Кон на конференцији у Палати Србија након опаске новинара да се такве маске производе и деле чак и здравственим установама у Србији.
Кон је рекао да памучне маске не могу да буду корисне у ситуацији када постоји блиски контакт или када су особе удаљене око једног метра.
"Јасно је да таква маска тада не може да користи, али када сте на удаљености која је већа од два метра, боље је имати и такву маску него немати ништа", појаснио је Кон.