Трагичније него лане: За два месеца погинуло 85 људи, повређено 2.500
НОВИ САД: За прва два месеца ове године у саобраћајним несрећама погинуло је 85 људи, а повређено око 2.500, показују прелиминарни подаци Агенције за безбедност саобраћаја.
У односу на исти период прошле године, у прва два овогодишња месеца погинуло је 34 лица више, док је повређен приближно исти број особа.
Током јануара ове године догодило се 3.517 саобраћајних незгода, док је јануара прошле године тај број износио 2.982.
У фебруару ове године било је 2.762 саобраћајне незгоде, а у истом месецу протекле године 376 мање (2.386).
Ако посматрамо податке о настрадалима у саобраћајним незгодама, у јануару ове године погинуло је 20 возача, 11 путника и 11 пешака. Од погинулих 20 возача, 16 су били возачи путничких аутомобила и четири бициклиста, а од 11 погинулих путника, десет је погинуло у путничком возилу, а једна особа у аутобусу, кажу за „Дневник” у Агенцији за безбедност саобраћаја, и истичу да ниједно дете није страдало у првом месецу ове године, као и прошле.
Међутим, по прелиминарним подацима, погинуло је, нажалост, деветоро младих узраста од 15 до 30 године, што је шест више него 2019. године.
Подаци говоре да је свако четврто лице настрадало због брзине као утицајног фактора настанка саобраћајних незгода (23 одсто настрадалих).
Највећи број саобраћаних незгода у јануару ове године догодио се на територији Полицијске управе Београд, чак 1.415, следе Нови Сад с 263, Ниш с 96, Шабац с 88 и Сремска Митровица с 82.
И највише погинулих је било на територији ПУ Београд – девет, следи Панчево с пет, колико је било и на територији ПУ Крагујевац. Четири страдала лица било је у јануару на територији ПУ Шабац, а три у Крушевцу.
Због вожње под дејством алкохола страдало је седам одсто лица, што је 210 погинулих и повређених особа. Другим речима, свако четрнаесто лице настрадало је због алкохола. Пут је био фактор због којег је настрадало девет одсто, а пропуст пешака три. У две саобраћајне незгоде које су се догодиле у јануару ове године узрок је била вожња под утицајем дроге или недозвољених лекова, наводе у Агенцији за безбедност саобраћаја.
По тим подацима, може се закључити да је најчешћи узрок саобраћајних незгода била неприлагођена брзина, која је, иначе, убица број један на путевима свуда у свету.
Анализе МУП-а су показале да 58 одсто погинулих возача и путника у возилу нису користили сигурносни појас.
Саобраћајне незгоде у којима учествују пешаци најчешће се догађају услед неопрезног ступања на коловоз, они најчешће страдају или кад прелазе ван пешачког прелаза или на црвено светло на семафору.
Управо због свега наведеног, Саобраћајна полиција спроводи акције појачане контроле. Пре свега прате се прекршаји као што су прекорачења брзине кретања возила, непрописно претицање, управљање возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, некоришћења сигурносног појаса и непрописно коришћење телефона током вожње, као и прекршаји пешака, саопштили су из Министарства унутрашњих послова.
Д. Николић