Ко запосли повратнике, плаћа мањи порез
У намери да подстакне повратка младих из иностранства, као и да омогући дијаспори да се врати кући и овде ради и зарађује, Влада Србије прошле седмице донела је Мере за развој иновативне привреде, чије одредбе домаћи предузетници могу већ да користе.
Смисао документа огледа се у нижим порезима, чак 70 одсто, на зараде током пет година ако предузетници на платном списку запослених у радни однос приме и наше људе – повратнике из иностранства и странце.
Ту олакшицу предузетник ће имати ако запосли нашег човека из дијаспоре, који је у иностранству био минимум две године и да ако га предузетник плаћа три пута више од просечне плате у Србији, односно ако му плата буде 217.656 динара.
Ниже порезе и доприносе на зараде – 70 одсто – имаће и послодавац ако запосли млађе од 40 година који су отишли на школовање у иностранство, тамо провели минимум годину, а овде када се запосле имају лични доходак од 145.104 динара.
У случају запошљавања странаца, њихова зарада такође треба да буде већа од 217.656 динара да би привредник могао користити пореске олакшице.
За додатну подршку тој мери, с удружењима наших људи из Лондона и Сан Франциска основана је организација „Тачка повратка” која ће се бавити тиме како контактирати с младим људима из Србије који су у иностранству.
Идеја је Министарства привреде да се и преко сајта „Инфостуд” омогући оглашавање послова за њих да би се привукао висококвалификовани кадар или онај који је најпотребнији у областима где наша држава има дефицит у радној снази.
На тој погодности у Миностарству привреде радило се у протекле три године, уважавајући мишљења и сугестије стручњака из различитих области и професионалаца да би се установило које мере додатно могу бити предузете, а које ће привредницима омогућити да брже развијају своје пословање, запошљавају људе, да се омогући повратак наших људи из иностранства, подигне конкурентност привреде и повежу привреда и универзитети.
Паралелно с Владом Србије, односно Министарством привреде, и посланици у Скупштини Србије радили су на томе како да врате стручњаке из иностранства, па је крајем фебруара усвојен Закон о потврђивању споразума о зајму (Пројекат акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој (Светске банке).
Међународна банка за обнову и развој (Светска банка) и Република Србија уговориле су зајам од 43 милиона евра за финансирање Пројекта акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва.
Циљ САИГЕ пројекта је да побољша релевантност и изврсност научних истраживања, затим да унапреди иновативно предузетништво и приступ изворима финансирања за раст компанија, тако да доприносе расту и конкурентности српске економије.
Зато ће у наредном периоду Привредна комора Србије основати тело које ће бити на располагању привредницима да би се упознали с Мерама иновативне привреде Владе Србије и почели да их примењују у својим компанијама..
З. Делић