УНС: Признања студентима за врхунске резултате на такмичењима у свету
НОВИ САД: На свечаности у згради Ректората у Унверзитета у Новом Саду су уручена признања студентима који су постигли врхунске резултате на европским и светским такмичењима у школској 2018/2019.
Успешним студентима признања је, честитајући на постигнутом, уручила продекан за наставу УНС проф. др Сања Подунавац Кузмановић.
Ове године 20 студената награђено је за успех на престижним европским и светским такмичењима, освајањем првог, другог или трећег места. Сваке године наш Универзитет брине о овим младим људима, дајући им посебно признање за те врхунске резултате. Тиме желимо да укажемо на чињеницу да је наша академска заједница веома поносна на успехе наших студената. Показало се и да наши студенти, осим тога што ће једног дана бити врхунски стручњаци у професијама за које их спремамо, имају и додатна интересовања. Веома је важно да буду свестране личности, што успеси у дисциплинама које нису у фокусу њихових студија, потврђују, рекла је Сања Подунавац Кузмановић.
Награђени студенти су са Факултета техничких наука, Медицинског факултета, Машинског факултета, Факултета спорта и физичког васпитања, Природно–математичког факултета и Академије уметности.
Кристина Гомбар је студенткиња друге године Медицинске рехбилитације на Медицинском факултету. Освојила је друго место на Светском првенству у каратеу, одржаном у октобру у Чешкој.
Срећна сам због успеха на том великом такмичењу. За то је било потребно уложити пуно труда. Тренирам карате већ осам година. Иначе, од малена волим спорт, а волим и да помажем људима. Данас видим и повезаност између рехабилитације и спорта, рекла нам је Кристина Гамбор.
Студент ФТН-а Данило Лазић је с екипом колега учествовао на такмичењу Еуробот 2019. године.
То такмичење одржава се сваке године, а уназад неколико сезона финала се одржавају у Француској. Стигли смо до финала и освојили прво место. Задатак је био да се направи робот који се такмичи на прописаном терену, а ко освоји највећи број бодова, међу победницима је. Учествовало је стотинак тимова из двадесетак земаља. Требало је да пронађемо спонзора и развијемо потребну електронику. На крају смо и с одређеним тактикама успели да надиграмо противнике, испричао нам је Лазић.
Лазар Торбица из Шапца студира клавир, трећа је година на Академији уметности, у класи професорице Рите Кинке.
Освојио сам неколико награда на иностраним клавирским такмичењима: прве награде у Корату, Скопљу, Барију и финалиста сам такмичења у Бриселу. Такмичења су ми донела нова искуства, док награде имају значај за моју биографију.
Милан Слијепчевић из Зрењанина такође је студент клавира на Академији уметности у Новом Саду, друга је година основних студија у класи проф. Милана Миладиновића.
Прошле године сам на Меморијалу Матусја Блум у Сарајеву освојио другу награду. Такође сам и на такмичењу у Италији освојио другу награду. Значајно је то искуство, увек је битно наступати, представти се, а такође остварити и контакте. Због тога ми је важно да се такмичим и да што више наступам. Волео бих да се убудуће бавим пијанизмом и наступањем.
В. Црњански