Грци неће избегличке центре на својим острвима
АТИНА: Демонстрације против планова владе у Атини да гради нове избегличке центре на острвима Лезбос и Киос, настављене су и данас, четврти дан заредом.
Протести су кулминација иначе напете ситуације и повременог избијања насиља на овим острвима која су главно одредиште за десетине хиљаде избеглица које настоје да се домогну бољег живота у ЕУ.На Лезбосу је данас настављен, јуче проглашени 24-часовни општи штрајк.
Градоначелници Лезбоса, Киоса и суседног острва Самос требало би да се поводом настале ситуације састану у Атини са грчким премијером, Киријакосом Мицотакисом.
Демонстрацију су јуче прерасле у напад више стотина грађана на полицију која је чувала грађевинске парцеле за будуће избегличке центре на Киосу и Лезбосу, а незадовољни острвљани су на више сати заузели војну касарну на Лезбосу у којој је била стационирана јединица за разбијање демонстрација.Према званичним информацијама, у немирима на Лезбосу су повређена 43 полицајца, а на Киосу 9, када је руља улетела у хотел у којем је била стационирана јединица за сузбијање немира и пребила припаднике полиције који су се одмарали у својим собама.
У складу са најавама владе у Атини почетком ове недеље, очекивало се да ће већи број припадника полиције бити повучен са острва, ипак, све указује да грчке власти не одступају од планова да се ефикасније позабаве проблемом прихвата и процесуирања избеглица.Влада инсистира да жели изградњу прихватних центара да би брже и ефикасније администрирала одлуке о азилу или депортацији, али и да би могла да спроведе бољу контролу граница.
"То је једини план који се мора спровести", рекао је премијер Мицотакис на данашњој седници владе и осудио нападе на полицију, обећавши да ће учесници у нападима на полицајце бити идентификовани и процесуирани."У питању су озбиљне оптужбе за насиље према полицијцима и наша дужност је да их истражимо", рекао је Мицотакис, преноси АП.
Премијер Грчке је наредио да се значајно повећа број патролних чамаца и појачају патроле и због ризика од коронавируса, имајући у виду да избеглице долазе и из земаља, као што је Иран, у којима је само током протеклих неколико дана озбиљно ескалирао број оболелих.Грчка острва су предворје ЕУ за десетине хиљада избеглица са Блиског истока, из Африке и Азије и према споразуму који су 2016. године потписали Грчка и Турска, придошлице су принуђене да бораве на острвима до окончања административне порцедуре.
Веома дуготрајан административни процес за одобравање азила и све већи прилив избеглица довели су до гужви и пренатрпаности у прихватним центрима, па су острвљани захтевали да се сви мигранти изместе у континенталну Грчку, оштро се противећи изградњи нових прихватних центара.