Нишки гимназијалац најмлађи добитник Сретењског признања
БЕОГРАД: Ученик Гимназије за таленте ''Svеtozar Марковић'' у Нишу, 15-огодишњи Вељко Ђурић, најмлађи је овогодишњи добитник Сретењског признања које му је, као једном од најуспешнијих ученика у Србији, уручио председник Александар Вучић.
На свечаности поводом Дана државности Србије, Ђурићу, освајачу близу 50 награда на различитим такмичењима, додељена је златна медаља за заслуге.
''Ово је круна мог рада и признање које ме додатно оснажује и даје подстицај да наставим овако и показује да сав мој досадашњи рад није био узалудан'', рекао је Ђурић новинарима после доделе признања и захвалио свима који су препознали његове квалитете.
Ђурић је истакао да је Сретењска медаља признање целој његовој генерацији за коју се, како је истакао, погрешно мисли да је ''учмала и неборбена''.
''Надам се да ће ово инспирисати и оснажити моје вршњаке и уопште младе, који раде негде у тишини, да наставе да се боре, а то је пола пута до успеха'', рекао је Ђурић.
Међу овогодишњим лауреатима Сретењске награде је и професор физичког васпитања из Велике Плане Славољуб Стојадиновић, коме је председник Вучић уручио златну медаљу за храброст ''Милош Обилић''.
Стојадиновић је то признање заслужио за исказану храброст када је у новембру прошле године разоружао нападача на Економско-угоститељску школу ''Вук Караџић'' у Великој Плани.
''Поново бих урадио исто, данас сам херој, али могао сам да будем и трагичар. Танка је линија којом сам ишао, али све се завршило добро и надам се да се то више никада неће поновити у нашој земљи'', рекао је Стојадиновић.
Он је изразио наду да ће његов пример позитивно утицати на ученике и све младе у Србији да, како каже, буду разумни и одмерени и покажу витештво помажући слабијима.
''Ово признање сам добио као човек и професор. Честитам и мојим ученицима који су, такође, јунаци'', рекао је Стојадиновић.
Додао је да медаљу посвећује трагично настрадалом Стефану Филићу из Старог Села код Велике Плане који је преминуо прошле недеље од повреда које су му нанела двојица младића.
Сретењским орденом првог степена данас је одликовано Спортско друштво ''Раднички'', а то признање примио је Душан Ивковић као председник Организационог одбора за обележавање 100 година постојања тог друштва.
Ивковић је честитао Дан државности грађанима Србије и истакао да му је велика част што је имао срећу да у име ''Радничког'' прими једно од највећих одликовања.
''Ово је велико признање за ''Раднички'' који је основан 20. априла 1920.године и који ове године слави јединствен јубилеј у нашој земљи. Наша жеља је да то друштво постоји и у наредних сто година и буде у врху српског спорта'', рекао је Ивковић новинарима после уручења признања.
Једним од највиших Сретењских признања одликована је Војна академија - Орденом белог орла с мачевима првог степена, а начелник те институције, генерал-мајор Бојан Зрњић, рекао је да је то огромно признање за институцију која постоји 170 година.
''Војна академија има историјску мисију јер најбољу децу у земљи припрема за одбрану. Срећни смо што смо препознати као институиција од националног значаја и што расте интересовање за војни позив'', рекао је Зрњић.
Истим признањем овенчан је и Пети батаљон Војне полиције, а потпуковник Владимир Петрић, рекао је да је то круна рада јединице која је прошле године прославила 25 година постојања.
Сретењски орден трећег степена додељен је листу ''Јединство'' са Косова и Метохије, а признање у име редакције примио је директор тог листа Светозар Влаховић.
Он је истакао да том листу посебно значи што је, како каже, у тешким временима и у години када обележава 75. годишњицу постојања, препознат као неко ко има велику улогу у очувању српског писма, језика, културе и идентитета на КиМ.
''Захваљујемо prеdsеddniku државе и свима који су се сетили нас и наше борбе у којој ћемо после овог признања још више истрајати'', рекао је Влаховић.
Међу лауреатима је и новинарка РТС-а и ауторка филма "Ратне приче са Кошара" Слађана Зарић, која је истакла да је признање које се додељује на Сретење највећа част за сваког грађанина Србије.