КЦ "Лаб": Креативност младих исказана кроз „Артлантис”
Изложба фотографија младих „Артлантис” отворена је јуче у Културном центру „Лаб”
Новосађани ће до 14. фебруара имати прилике да погледају најразличите стилове фотографија, насталих захваљујући креативности и упорности младих људи да искажу свој таленат и покажу оно у чему су најбољи. По речима представника Удружења младих „Атлантис” које је организатор изложбе Лазара Гуглете, њен смисао је да се пружи прилика младима да искажу своју креативност у правом светлу.
– Један од критеријума за учешће на конкурсу је била креативност аутора, стога ће кроз изложбу бити приказане инсталације, које ће пратити фотографије и додатно их дочарати – казао је за наш лист Гуглета. – На конкурс се пријавило више од 80 аутора, од којих је изабрано десет најбољих, односно најкреативнијих, и они су добили шансу да се покажу у свом најбољем стилу.
По његовим речима, иначе су, као Удружење „Атлантис”, направили прву манифестацију тог типа јер последњу годину и по, колико трају, усмерени су на музички програм. У почетку је било веома тешко остварити ту замисао, али током њиховог постојања и организовања журки, успели су да створе веома посећену платформу.
– Пошто нама нико није хтео да да шансу у самом старту, одлучио сам да искористим ту платформу и дам прилику младима да покажу од чега су саткани – прича Лазар. – Стога нисам желео да их ограничавам, постављајући одређену тему, већ сам хтео да покажу своју најбољу уметничку страну и, уопште, добију шансу да људи чују за њих. Надам се да ће догађај да покрене људе да организују више таквих ствари и не траже ништа заузврат.
Суграђани ће током изложбе имати прилике да уживају у разним тематикама, од портрета чувене Фриде Кало, фотографија које дочаравају архитектуру, преко уметничког стила и бизар-арта до уличног стила. Осим Новосађана, излажу и уметници из Бачког Јарка, Београда, Панчева и других места.
– Лазар и ја смо пријатељи и рекао ми је за изложбу, а ја сам била одушевљена и наравно да сам се пријавила јер генерално стално пратим конкурсе и учествујем на њима – рекла је једна од аутора Сандра Јаковљевић из Бачког Јарка, иначе студенткиња четврте године Академије уметности на Смеру фотографија. – Мој стил је портрет, а одабрала сам да прикажем колекцију Фриде Кало јер ми је она неисцрпан извор маште и креативности. С том серијом сам излагала и на неким другим изложбама и схватила сам да људи желе да виде Фриду. Са мном студира девојка која неверовато личи на њу и она ми је модел за све моје фотографије.
И Жарко Радојчић, студент Смера графички дизајн на Универзитету „Метрополитан” у Београду, један је од учесника који кажу да је то одлична прилика да прикаже свој рад и драго му је што је баш он прошао на конкурсу.
– С колегом Петром сам изложио фотографије које су углавном базиране на „сникер” култури, којој припадају колекционари патика, и култури „стреет њеар” – каже наш саговорник. – У принципу, није их тешко радити, али има доста истраживања, много тражења локација и углова, што одузме много времена, али крајњи резултат је увек задовољавајући. Овде је битно да на најбољи начин, као рекламу, представиш неки од тих брендова или других делова одеће, зависи шта се фотографише. Стигли смо до нивоа да тренутно радимо за једну од највећих компанија спортске опреме, те могу рећи да смо одлични у ономе што радимо.
Како каже, очекивања на изложби су му да упозна што више младих уметника, с обзиром на то да су он и колега из Београда и Панчева, док им је Нови Сад тек град који истражују. Стога им је битно да понесу добре вибрације, много лепих познанстава и размене искуства.
И. Бакмаз