Грубјешић: Процес приступања ЕУ постаје више политички
БЕОГРАД: „Нова методологија ЕУ је јасна политичка порука Западном Балкану да је пуноправно чланство свих земаља циљ коме треба тежити, оценила је данас Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику, уз напомену да недостаје више детаља да би се проценило да ли Србији одговара нови оквир за приступање.
''Ово је политичка понуда и мислим да су велике шансе да је прихвати и Савет Европе као хибридно решење'', наводи Грубјешић за Танјуг.
Она каже да је нова методологија проширења варијација постојеће и ''хибридно решење'' засновано на предлогу Француске и на предлогу девет земаља чланица.
''Циљ је да се побољша постојећи оквир и да се превазиђе застој у Савету Европе, односно да се деблокира одлука о почетку преговора Северне Македоније и Албаније'', каже Грубјешић за Танјуг.
Према њеној оцени, највећа ''непознаница'' у представљеној методологији тиче се Србије и Црне Горе, којима је остављено да одлуче да ли ће користити нови поступак, а питање о њиховом уклапању у нови оквир приступања на данашњем представљању поставило је, каже Грубјешић, неколико европских посланика међу којима је и Тонино Пицула, известилац Европског парламента за Црну Гору.
''Taj део треба разрадити, а кад будемо знали више детаља можемо да процењујемо да ли нам нови модел одговара или не'', наглашава Грубјешић.
Примећује да су у новој методологији могућности за заустављање процеса веће, док су, каже, награде за успех недовољно разрађене.
''Помињу се повећано финансирање, инвестиције и већа секторска интеграција пре чланства, тј. укључивање у програме и пројекте ЕУ, али нема много детаља'', наводи Грубјешић.
Оцењује да процес приступања постаје више политички, а мање технички, као и да долази до његове ''национализације'' јер ће, како објашњава, државе чланице процењивати напредак кандидата што је до сада радила ЕК.
Како каже, ЕУ је послала поруку да је увидела мане досадашњег бирократизованог процеса проширења са ''церемонијалним'' отварањем поглавља, а без много конкретних ефеката.
''Ово је политичка понуда и мислим да су велике шансе да је прихвати и Савет Европе као хибридно решење. Управо је Француска била најгласнија да се процес проширења учини динамичнијим, транспарентнијим и предвидљивијим'', наводи Грубјешић.
Грубјешић сматра важном најаву европског комесара Оливера Вархеија да се припрема европски инвестициони развојни план за Западни Балкан који ће у мају бити представљен на Самиту у Загребу.