overcast clouds
22°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић: Надамо се стабилизацији и да ће светиње остати СПЦ

05.02.2020. 15:51 16:55
Пише:
Извор: TANJUG / SAVA RADOVANOVIC / bb

БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да Србија помно прати ситуацију у Црној Гори, са бригом, али и надом да ће се она стабилизовати и да ће се све завршити мирно, као и да ће светиње остати СПЦ, којој су увек и припадале.

Вучић је тако одговорио на питања грађана из Црне Горе које му је упућено преко фејсбук налога, са потписом "Српско Беране", а које је гласило:



"Помозите да чувамо наше светиње у Црној Гори. Репресија од полиција и режима је неподношљива, обећали сте да ћете бранити Србе, а ми гледамо у вас као спасење. Пола Црне Горе вас воли као лидера, будите уз ваш народ тако вам Бог помогао".



Вучић је рекао да су Срби изложени" перфидној, поквареној и бруталној кампањи која траје већ две или три деценије и шта год да се деси на простору бивше Југославије сви окриве Србе".



"Свакоме је најлакше да испод стола увек за све окриве Србију", навео је Вучић.

Додаје да када постави питање представницима међународне заједнице, као и дипломатама зашто Срби у ЦГ немају сличан статус као Албанци у Северној Македонији, иако је Срба у Црној Гори значајно више него Албанаца у Северној Македонији - нема одговора.



"Кажу то ћемо да прећутимо. Суштина те перфидне политике је да кад год имају поједине земље унутрашњи проблем, увек је Србија крива, и увек би Србија некода да руши, иако Србија никога није нигде срушила, а Србију су рушили сви могући".


Увођење гаса не сме да кошта више од 800 евра

Вучић је изјавио да прикључак домаћинстава у Србији на гас не сме да кошта грађане више од 800 евра.



Одговарајући на питање грађана из Ћуприје, који је председнику упућено путем фејсбука, навео да би њега та инвестиција коштала око 3.000 евра, Вучић му је саветовао да не пристаје на ту цену.



"Прикључење на гас је веома важно и немојте да пристајете на ту цену, јер је трошак ''Srbijagasu'' за то од 600 до 700 евра, плус прикључак може бити око 50 и 100 евра, значи не сме да кошта више од 800 евра. Разговараћемо и са локалним самоуправама да избаце непотребне таксе и да се договоримо са ''Srbijagasom'' да омогући да се то исплаћује на пет година", рекао је Вучић.



Према његовим речима, то би значило да ће грађани 60 месеци плаћати по 10 или 12 евра месчно да исплате ту инвестицију.



Вучић је позвао грађане да се што више прикључују на гас, јер ће, каже, Србија имати довољно гаса који постаје све важнији и за индустрију и за домаћинство.


Вучић истиче да је суштина да део људи у окружењу не жели успех Србије и да Србија поново постаје трн у оку зато сто је све успешнија.



Председник каже да је у Србији пре само четири године имала просечну плату 340 евра, док је Црна Гора имала плату од око 500 евра, док је сада у Србији и ЦГ просечна плата изједначена, на око 510 евра.



Вучић додаје да је, са друге стране у Србији двоструко нижи јавни дуг и да то све говори о напретку Србије.



Каже да када на КиМ најављују редован војни рок нико не реагује, док када су наши министри покшаали то да најаве да се дигла бука у свету, док сада нико не реагује и када на Косову најављују већа средства за војску и тужбе за геноцид.



"Увек је тишина, а када би ми нешто рекли увек бисмо били криви свима. Зато наша политика мора да буде паметна, одговорна и мудра", поручио је Вучић.



Додаје да, ипак, нико не треба да помисли да може у тишини и на било који начин може да укине српске светиње.



Вучић наводи да наша политика треба да буде добро осмишљена и не арогантна, али да кажемо да поштујемо Црну Гору и друге у окружењу, али да ћемо да штитимо интересе правно, политичким и дипломатским деловањем, као и да никога не угрожавамо.



Председник констатује да поједини у Црној Гори постављају то питање као да Васојевић нису живели у Беранама или Андријевици, где су већ вековима и да је ситуација као да је Србија пре неколико дана довела Куче.



Вучић додаје да су то само људи који желе да сачувају светиње и да се зато нада да ће се све у миру завршити и стабилизовати и да ће светиње остати СПЦ.

Инсистираћемо на материјалном књиговодству у здравству

Вучић је истакао да Србија у здравство улаже 2,2 милијарди евра годишње, од чега 1,3 милијарди одлази на потрошне материјале због чега ће инсистирати на материјалном књиговодству.



Вучић је, одговарајући на питање грађана међу којима је било и - да ли има наде да за једну докторку из Бора да се запосли и остане у земљи, указао да држава запошљава све више људи у здравству.



„Ми у здравство улажемо и трошимо на различите начине 2,2 милијарде, петину новца коју прикупимо као држава. У то не рачунамо оно што градимо клиничке центре, јер то иде из других средстава. Плате за лекаре и медицинске сестре износи око 950 милиона евра. Око 1,3 милијарди одлази на потрошне материјале, на ћебад, јастуке, лекове, и остало“, објаснио је он.



Указао је да није постојало материјално књиговодство и тако је, како је навео, сваке године болница у Бору добијала по два милиона евра, без да се зна стање о залихама.



„Сада тек уводимо материјално књиговодство, како бисмо знали колико трошимо и да може новац да дође до крајњих корисника, то јест град, како бисмо знали који користе здравствене институције“, указао је Вучић.



Рекао је да се Србија на озбиљан начин бави проблемима здравства.



„Биће све више запошљавања. Уверен сам да, ако нема других проблема, да ће се питање запошљавања те докторке свакако решити“, нагласио је он.



„Мислим да наше здравство прави крупне кораке и да ће их тек правити. Бићете задовољнији услугама здравства. Мислим да ће људи моћи да виде огроман напредак“, нагласио је он.



Навео је да је у неким земљама здравство централизовано, док су код нас тврдили да „на локалу знају боље“, а онда се десило да запосле три пута више људи, пет пута више троше, а да држава дугује стотине милиона евра.



„Бићете задовољнији, будите трпељивији и стрпљивији. Останите у Бору, који ће имати фантастичну будућност са Зиђином. Огромна су улагања Зиђина, нећете моћи да препознате град, много новца ће ићи локалној самоуправи“, рекао је он.

Никад више путева, урадићемо још 5.000 километара

„У Србији никада није изграђено више путева, а планом "Србија 2025" предвиђено је да се уради још 5.000 километара локалних и регионалних путева, рекао је председник Вучић.



Председник Србије је, одговарајући на питања грађана, обећао мештанину села Велика Врбница код Александровца Жупског да је већ иницирао, у својој недавној посети приликом обележавања почетка радова на Моравском коридору, да се неасфалтирани пут у том селу асфалтира.



На председниковој Фејсбук страници, мештанин тог села навео је да је од 1.600 метара тог пута само 500 метара асфлатирано и да деца по зими пешаче по блату и снегу.



"Проверићемо докле се са тим стигло", обећао је председник.



Вучић је указао и да је у 2019. години урађено од два и по до три и по више локалних путева него 2012. године.



Истиче да је асфалтирање путева, уз изградњу водовода и канализације, суштина напретка стандарда, а који утичу и на више новца у новчанику грађана.



Вучић каже да ће изградња Моравског коридора нарочито значити мештанима Александровца.



Вучић је, такође, обећао једном мештанину Липничког Шора, који се жалио на будућу трасу брзе саобраћајнице Рума - Шабац, да ће размотрити све могућности, као и жалбе грађана из шабачког села Штитар.



На питање да ли ће се градити обилазница око Вршца, Вучић је рекао да обилазница није предвиђена плановима за 2020. годину, али да ће тај пројекат бити убачен у план за 2021.



Ипак, каже да не мисли да је то највећи проблем за Вршац, као и да би у то место, поред Штада групе која ту успешно послује, требало довести још једног инвеститора.



Указао је да у Вршцу и околини живе људи више националности и да је проблем што одлазе из тог дела земље.



Вучић је додао да ће се правити и брза саобраћајница до Вршца и да ће се развојем инфраструктуре у јужном Банату радити на довођењу инвеститора.

Отишло је 20, а вратило се 27 сестара у КЦС

Вучић је изјавио да је из Клиничког центра Србије (КЦС) од 2018. отишло 20 медицинских сестара, а да се у последње време вратило 27, што из иностранства, што из приватног сектора.



Одговарајући на питање медицинске сестре из КЦС, која је упутила питање председнику на његовом званчном налогу на Фејсбуку о одласку медицинских сестра, упркос свим напорима државе да их задржи, као и о томе да и она као високо-квалификована медицинска сестра размишља о тражењу новог радног места или одласку из земље.



Вучић је одговорио да је реч о медицинској сестри којој је понуђено да ради у другом клиничком центру у земљи, додајући да се медицински радници на то морају навићи, јер је, каже, у Немачкој нормално да не могу сви из Хамбурга да добију посао у том граду, већ неки добију у Берлину.



Према његовим речима, у КЦС има више запослених медицинских сестара него што је кадровским планом дозвољено, те да је разумео питање медицинске сестре из КЦС и ће се држава трудити да им помогне на сваки могући начин да задрже своје радно место.

Ускоро свеобухватан програм за проблем загађења

Председник Вучић је изјавио да ће се ускоро изаћи са свеобухватним програмом, за решавање проблема загађења река и ваздуха.



"Тај програм ће бити свеобухватан, јер када највећим делом решите незапосленост, и када имате највећи раст у региону, који ''гура'' све у региону, онда имате обавезу да се позабавите квалитетом ваздуха и чистих вода и свега што нам је важно", рекао је Вучић одговарајући на питања грађана, које је, између осталог, занимало и шта је са предлогом да се финансијки кажњавају грађани који неодговорно бацају отпад.



Вучић је приметио да је тај проблем ствар карактера, менталитета, те подсетио да постоје инспекције, комунална полиције, која кажњава такве прекршаје.



"Неки други су измислили комуналну полицију, а када комунални полицајци раде свој посао, онда се сви иживљавају на њима и онда су хероји они који би да пребијају обичне људе који само крваво зарађују за хлеб...", рекао је Вучић.



Испричао је да је и сам, приликом једног боравка на Тари, видео човека који је вадио шљунак из Дрине, за своје грађевинске послове, незаконито, а на питање зашто то ради, добио одговор - да је то за газду.



"Сви ми себи праштамо, а другом не бисмо никада... а, на крају нам је држава крива и гледамо да је оштетимо... У колико се кафића не издају фискални рачуни..., а онда кажемо држави да изгради пут, аутопут, најмодерније клиничке центре. Радимо и градимо колико можемо", рекао је Вучић.



Замолио је грађане за, како је рекао, поштен приступ - "хајде да ми не избацимо из кола конзерву кока коле или флашицу воде и онда имамо права од других да тражимо", рекао је Вучић.

Медији су слободни, мени баш сви постављају питања

Вучић је изјавио да су медији слободни и да је доказ то што њему сви постављају питања, али да то политички противници обично злоупотребљавају и неће да признају да он можда има бољи програм, већ изговор налазе у медијима.



На једно од питања грађана пристиглих за њега преко Фејсбука - "када ће медији постати слободни", Вучић је приметио да обично о томе највише воле да говоре они који себе представљају слободнима, а ваљда се боље разумеју у оне друге, за које мисле да су неслободни.



"Ја мислим да су медији слободни, мени баш сви постављају питања, а то људи обично политички користе и злоупотребљавају јер не постоји нико од политичких противника који ће да каже - па, тај Вучић или неко други, раде и мало више, а мало су бољи или су са бољим програмом изашли... Неће, него ће људи да кажу да је то због медија или не знам чега", рекао је Вучић.



Он је додао да то и није то питање за њега, већ за власнике медија и за све друге.



"Немам проблем са тим. Волим када нас, не само критикују, јер је то увек супер, али волим када нас нападају, зато што то користимо као ''политички аикидо'' да покажемо колико смо тога урадили, направили, колико нису у праву... Тако да мени то није проблем", рекао је Вучић.

Једни лажно пријављују минималац, други траже део назад

Председник Вучић указао је данас да су присутне две врсте преваре са минималном зарадом, једна, где поједини послодавци лажно пријављују висину зараде да не би плаћали порез на остатак, а друга да послодавци исплаћују минималну суму, а онда траже од радника да врате део исплаћене зараде.



Вучић је поручио, одговарајући на питање једне Лазаревчанке која се пожалила на послодавце, рекао да је повећан минималац за ову годину за чак 11,27 одсто и да износи нешто више од 30.000 динара и да је ниједан грађанин не може мање од тога да буде исплаћен.



"Послаћемо инспекције и тај проблем морамо да решимо. Нећемо дати мира људима који мисле да то не поштују", поручио је Вучић.



Каже да постоје две врсте коверата плаве и беле, у једним послодавци који мувају са минималцем дају радницима у белом коверту око 30.000 динара по закону, а онда траже од њих да им у плавом коверту врате 5.000 динара.



Са друге стране, поједини послодавци исплате раднику званично тих 30.000 динара, а на руке им дају још 500 или 600 евра за које не желе да плате порез.



Оба случаја нису фер према држави, нагласио је Вучић и истакао да се држава бори да побољша материјални положај најсиромашнијих грађана.



Додаје да је минималац повећан за 11,27 одсто и да и животни стадард тих радника треба да буде већи за око 10 одсто, а не да им се то узима.



Замолио је раднике да пријаве све такве случајеве и да ће државни органи реаговари.

Ако мислите са уценама - грдно сте се преварили

Вучић је поручио да са Приштином нема о чему да се разговара, ако буду наступили са уценама, те да су се "грдно преварили", ако у Приштини мисле да могу уценама да побеђују Србију.



Одговарајући на једно од питања грађана о чему ће да разговара са Приштином, будући да је Азем Власи рекао да су четири питања о којима са Београдом нема разговора, а то су територијални интегритет, граница, унутрашње уређење и уставни поредак, Вучић је поручио да, ако је то тако - онда нема о чему да се разговара.



"Стварно не знам о чему бисмо разговарали. Да причамо о томе каква је Власијева фризура, нисам заинетересован, а ни Куртијевом фризуром нисам посебно фасциниран", рекао је Вучић.



Он је истакао да је, ако је предлог Приштине да се не разговара ни о чему суштински, већ о томе како што брже да признамо независност Косова и како да им се извињавамо за нешто - та врста разговора завршена.



"Али, опет се надам да ће бити разумнијих, рационалних људи који схватају да је важно да разговарамо и да покушавамо да тражимо компромис. А, ако то не желе, ако мисле да Србију могу да побеђују уценама - грдно су се преварили", закључио је Вучић.

Отварање граница од кључног значаја пре уласка у ЕУ

„Од кључног значаја је отварање границе, најпре између нас на Западном Балкану, а затим и према ЕУ, и када то једног дана будемо постигли онда ћемо својим радом и економијом побеђивати, рекао је председник Србије Александар Вучић.



Вучић је, то казао одговарајући на питање грађана када можемо, према његовом мишљењу, очекивати да Србија постане чланица ЕУ.



„На то морам да одговорим мало опширније. Мислим да је то за нас важан пут, али да пре самог чланства можемо да остваримо много тога. Међутим морамо сада да видимо шта нам доноси нова методологија ЕУ, посебно за Србију и Црну Гору“, додао је он.



Вучић је истакао значај отварања граница, најпре између нас на Балкану, а затим према ЕУ.



„Ако не буде било граница једног дана према Мађарској и Хрватској, као и према Северној Македонији, БиХ, онда више немамо проблема и својим радом и економијом ћемо побеђивати“, истакао је он.



Вучић је рекао да се нада да ћемо једног дана постати чланица ЕУ, али да то све не зависи од нас.



„Видећемо како ће тећи и разговори око Косова“, додао је он.



„Знате ако бих вам то рекао онда бих вам рекао прекосутра ћемо признати независност Косова“, истакао је Вучић.

Аутор:
Пошаљите коментар