Бечејска гимназија домаћин међународне размене ученика
БЕЧЕЈ: Пројекат Међународне размене ученика из пет држава, Пољске, Турске, Финске, Шпаније и Србије, који се преко Еразмус плус финансира средствима Европске комисије, ових дана реализује се у Бечеју.
Шесточлане екипе ученика у пратњи професора у Бечеју ће радити на истраживању у чијем фокусу је вода.
Домаћин је бечејска Гимназија, а локална самоуправа, која је и до сада логистички помагала сличне акције својих средњошколаца, приредила је у Градској кући пријем за све учеснике и њихове професоре.
- Ове године обележавамо 95. рођендан, па је свака активност у знаку вредног јубилеја. Имамо искуства у оваквим акцијама, јер смо их у последњих осам година неколико пута реализовали. Актуелни пројекат је врло озбиљан и верујем да ће сви од тога имати користи - истакао је у поздравној беседи директор Гимназије мр Миодраг Басарић и апострофирао улогу иницијатора међународних размена у својој школи Светлане Ковачев и колеге Атиле Галфија.
Поздравне речи упутили су у име локалне самоуправе чланица Општинског већа задужена за подручје управе и прописе Светлана Вулетић, помоћници председника општине, Сузана Ђукић задужена за образовање и Дане Мандић чији су ресор млади, а у име пројектног тима бечејске Гимназије ученица трећег разреда Лорета Живковић. Свим учесницима пројекта и њиховим менторима обратила се професорка Марија Тереза Маркос из Шпаније, која је главни координатор читавог пројекта.
- Нама је запало да организујемо премијерно окупљање актуелног пројекта размене ученика. Већ у мају домаћин ће бити Финска, а ми тамо одлазимо са екипом од шест ученика трећих разреда. У октобру је домаћин Пољска, а наредне године ћемо путовати у Турску и Шпанију. Како је вода у фокусу истраживања, посетићемо Палићко језеро, Нови Сад, овдашње ЈП „Водоканал“ и СП лабораторију. Дан рефлексије, евалуације пројекта и продуката који сваки пројекат носи са собом, је петак, а у суботу се растајемо - пренела нам је план посете координаторка пројекта при бечејској Гимназији Светлана Ковачев.
У Бечеју ће се истраживати вода из артерских бунара, надалеко позната бечејска „жута вода“, али и вода реке Тисе као и вода Палићког језера. Учесници пројекта су пред великим изазовом, али му се сви радују.
В. Јанков