Bečejska gimnazija domaćin međunarodne razmene učenika
BEČEJ: Projekat Međunarodne razmene učenika iz pet država, Poljske, Turske, Finske, Španije i Srbije, koji se preko Erazmus plus finansira sredstvima Evropske komisije, ovih dana realizuje se u Bečeju.
Šestočlane ekipe učenika u pratnji profesora u Bečeju će raditi na istraživanju u čijem fokusu je voda.
Domaćin je bečejska Gimnazija, a lokalna samouprava, koja je i do sada logistički pomagala slične akcije svojih srednjoškolaca, priredila je u Gradskoj kući prijem za sve učesnike i njihove profesore.
- Ove godine obeležavamo 95. rođendan, pa je svaka aktivnost u znaku vrednog jubileja. Imamo iskustva u ovakvim akcijama, jer smo ih u poslednjih osam godina nekoliko puta realizovali. Aktuelni projekat je vrlo ozbiljan i verujem da će svi od toga imati koristi - istakao je u pozdravnoj besedi direktor Gimnazije mr Miodrag Basarić i apostrofirao ulogu inicijatora međunarodnih razmena u svojoj školi Svetlane Kovačev i kolege Atile Galfija.
Pozdravne reči uputili su u ime lokalne samouprave članica Opštinskog veća zadužena za područje uprave i propise Svetlana Vuletić, pomoćnici predsednika opštine, Suzana Đukić zadužena za obrazovanje i Dane Mandić čiji su resor mladi, a u ime projektnog tima bečejske Gimnazije učenica trećeg razreda Loreta Živković. Svim učesnicima projekta i njihovim mentorima obratila se profesorka Marija Tereza Markos iz Španije, koja je glavni koordinator čitavog projekta.
- Nama je zapalo da organizujemo premijerno okupljanje aktuelnog projekta razmene učenika. Već u maju domaćin će biti Finska, a mi tamo odlazimo sa ekipom od šest učenika trećih razreda. U oktobru je domaćin Poljska, a naredne godine ćemo putovati u Tursku i Španiju. Kako je voda u fokusu istraživanja, posetićemo Palićko jezero, Novi Sad, ovdašnje JP „Vodokanal“ i SP laboratoriju. Dan refleksije, evaluacije projekta i produkata koji svaki projekat nosi sa sobom, je petak, a u subotu se rastajemo - prenela nam je plan posete koordinatorka projekta pri bečejskoj Gimnaziji Svetlana Kovačev.
U Bečeju će se istraživati voda iz arterskih bunara, nadaleko poznata bečejska „žuta voda“, ali i voda reke Tise kao i voda Palićkog jezera. Učesnici projekta su pred velikim izazovom, ali mu se svi raduju.
V. Jankov