Гас неће морати да се купује од „Србијагаса”
Пред „Србијагасом” су велики послови, али и организационе промене да би пословао ефикасније и био конкурентнији на тржишту. То је прецизирано и Владиним развојним планом земље до 2025.
Од најављених додатних 500 милиона евра за енергетику, велики део ће ићи за подршку гасним инвестицијама.Из „Србијагаса” већ је издвојен транспорт. Ново предузеће „Транспортгас Србија” има 246 запослених и посебно седиште у Новом Саду.
Следећи корак је и засебно пословање огранка „Дистрибуцијагас Србија”, а у последњој фази биће издвојени и трговина гасом и складиштење.
– Као што је сада код ЕПС-а – имате могућност да купите струју и од неког другог, тако ће бити и у области гаса – рекао је директор „Србијагаса” Душан Бајатовић. – Дакле, нама је битно да уредимо, да имамо савремену мрежу, савремену контролу, добар mеnaymеnt да управља тим системом, а трговци нека се такмиче.
„Србијагас” мора да разради још једну опцију – план је да у будућности наша земља има четири дистрибутивне зоне гаса. Једна ће бити Београд, друга је Војводина, а остале две биће у централној и јужној Србији. Тачне локације зависе од степена гасификације.
Реорганизацију предузећа пратиће и убрзане гасне инвестиције – завршетак инфраструктуре на нашој траси „Турског тока”, гасног интерконектора Ниш–Софија.План је да већ половином године почну и радови на проширењу складишта „Банатски Двор”.
– А посебну пажњу ћемо ставити на даљу гасификацију земље и ту смо инвестиционим планом предвидели одређену своту новца – навео је министар рударства и енергетике Александар Антић. – Приоритети су Колубарски округ, Пчињски округ, Краљево – дакле један целовит план.
Убрзане промене и развој српског гасног сектора диктира све већа потрошња гаса и у домаћинствима и у индустрији.
Анализе показују да ће већ 2027. она бити најмање удвостручена.
Е. Д.