Режим у ЦГ отима имовину СПЦ, оспорити Закон пред Уставним судом
БЕОГРАД: Председник скупштинског Одбора за Косову и Метохију Милован Дрецун рекао је данас да црногорски режим не може да опстане без сталног стварања криза и имагинарних непријатеља у виду државе Србије и Српске православне цркве (СПЦ).
Режим председника Црне Горе Мила Ђукановића свесно је испланирао отимање имовине Српске православне цркве доношењем Закона о слободи вероисповести, рекао је Дрецун на ТВ Пинк.
Он је истакао да Србија и Српска православна црква треба да искористе све правне механизме како би се пред Уставним судом Црне Горе оспорио донети закон, као и да се оспори и пред међународним институцијама.
Ово је заправо покушај правне припреме терена за одузимање имовине, и покушај да се део те имовине пребаци на измишљену црногорску цркву, каже Дрецун.
Дрецун оцењује да режим у Црној Гори покушава да дискредитује и обесправи српски народ, СПЦ и државу Србију изазивањем перманентне кризе а како би тамошњи режим заштитио своје личне интересе.
Председник Одбора за КиМ каже да је потребно целу ситуацију сагледати и у контексту недавних изјава америчких званичника и оценио да је ситуација у Црној Гори, заправо, такозвано хибридно ратовање.
У том смислу, сматра да ће у наредном периоду Црна Гора и Северна Македонија бити главни центри НАТО за изазивање хибридних ратова против Русије и Кине у овом делу света.
Каже да су се овај вид хибридног ратовања укључили и стручњаци из Сједињених Америчких Држава.
Мило Ђукановић, према речима Дрецуна, не може да добије наредне изборе у Црној Гори ако не посвађа грађане у тој земљи измишљајући опасност и то да неко споља угрожава Црну Гору.
Дрецун је рекао да је увелико у току процес исељавања Срба из Црне Горе и да се о томе мало говори, као и да је економски положај Срба у Црној Гори веома тежак.
Директор Центра за друштвену стабилност Огњен Карановић каже да Ђукановићев режим намерно покушава да пред изборе у тој земљи помери фокус са стварних свакодневних проблема грађана на измишљене теме о угрожавању црногорског идентитета и државности.
Након 30 и више година Ђукановићевог режима у Црној Гори, каже Карановић, тамошња власт више нема шта да понуди својим бирачима.
Оценио је да је стање економије у Црној Гори веома тешко и наводи да је јавни дуг те земље 85 одсто са пројекцијом да у наредном периоду, како је рекао, достигне 90 процената БДП-а.