clear sky
12°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Празнична трпеза мами, како задржати умереност у јелу и пићу

30.12.2019. 23:40 23:45
Пише:
Фото: pixabay.com

БЕОГРАД: Празнична трпеза, односно обилнији и калоричнији оброци током новогодишњих и божићних празника могу изазвати бројне здравствене тегобе и покварити празнично расположење, због чега лекари саветују умереност у храни и у пићу наредних дана.

Специјалиста хигијене у Одсеку за храну и исхрану Института за јавно здравље "Батут" Снежана Дејановић истиче да се посебан опрез саветује особама са кардиоваскуларним, желудачно-цревним и метаболичким поремећајима.

Она упозорава да преједање може изазвати низ тегоба попут мучнине, повраћања, надутости, надимања, проблема са гасовима, слабијих или јачих болова у трбуху, али и погоршање основне болести и озбиљне последице код особа са кардиоваскуларним, бубрежним, желудачним, ендокринолошким, малигним или метаболичким обољењима.

Дејановић, такође, упозорава рекомеран унос простих угљених хидрата и алкохола код дијабетичара може да изазове поремећај нивоа шећера у крви, док повећан унос масне и слане хране може да изазове нагли скок крвног притиска и друге компликације особама са кардиоваскуларним болестима.

Такође, љута и зачињена храна може да погорша стање оштећене и упаљене слузокоже желудачно-цревног тракта или да изазове тегобе код особа које имају камен у жучној кеси збогсе таквим пацијентима саветује посебан опрез у исхрани током празника.

Здравима, који се током целе године придржавају здравог начина исхране, а који неће моћи да одоле чарима и укусима празничне трпезе, саветујемо да празнични вишак енергије утроше неком физичком активношћу у данима и да се што пре врате на уобичајен режим у исхрани, наводи Дејановић.

Гојазним и особама са вишком килограма унос веће количине хране богате масноћама и шећерима може погоршати нутритивни статус и биохемијске анализе крви због чега им се саветује да се после празника јаве лекарима.

Да би се избегли здравствени проблеми и уживало у сваком празничном залогају, Дејановић саветује да се једе чешће, а оброци буду мањи, као и да се једе спорије и добро сажваће сваки залогај јер се тако, објашњава она, смањује потреба за већом количином хране, а уситњавањем и активацијом пробавних сокова побољшава се варење.

Препоручује да се при избору јела, одабере по једна намирница из одређене групе, односно да се у једном оброку не конзумира неколико врста масних месних прерађевина и пржено и поховано месо.

Пожељно је да се на празничном тањиру нађе највише поврћа које брже ствара осећај ситости, а због богатства дијетних влакана на неки начин спречава, односно, отежава ресорпцију унете масноће, појашњава Дејановић.

Препорука је и да се уместо салата богатих мајонезом, павлаком, милерамом и пуномасним сиревима, праве оне од свежег поврћа и зачињене са неколико милилитара хладно цеђеног биљног уља, лимуновим соком или разним семенкама.

Дејановић саветује да се висококалоричне посластице са белим шећером, белим брашном и чврстим маргарином замене воћним колачима, салатама и питама и да се као замена за шећер користе мед, суво или орашасто воће.

Кифлице, погачице и проје, које су незаобилазне на празничној трпези, могу да буду истог укуса и исте енергетске вредности, али нутритивно богатије, ако се смањи количина белог брашна, а дода више интегралног брашна и семенки сунцокрета, лана, бундеве..., наводи Дејановић.

Истиче да за време празника треба водити рачуна и о хидратацији организма и наглашава да је потребу за течношћу најбоље надокнадити водом и природним, незаслађеним соковима, док треба избегавати газиране и негазиране напитке са високим садржајем шећера.

Саговорница Танјуга подсећа и да се уносом више од две алкохолне јединице може угрозити сопствено здравље, али и здравље и безбедност других.

Дејановић напомиње да тегобе може да изазове и престанак поста, а онима који су поштовали Божићни пост саветује да се постепено прилагођавају на мрсну храну.

У првим данима после поста препоручује се бели мрс, односно, млади посни сир, ферментисани млечни производи са ниским садржајем млечне масти и барено и динстано месо.

Пише:
Пошаљите коментар
С празничне трпезе највише се бацају хлеб, месо и млеко... 

С празничне трпезе највише се бацају хлеб, месо и млеко... 

24.12.2019. 10:29 10:32