Тротинети и бешумни аутомобили нова опасност за слепе
ПАНЧЕВО: Предавање о безбедности у саобраћају слепих и слабовидих особа недавно је одржано за чланове Удружења слепих и слабовидих у Панчеву, а трибину су водили представници Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије.
Том приликом, упознали су се и са последњим прототипом паметне рукавице коју је осмислио млади Никола Крстић. Реч је акцији која се спроводи у неколико градова у Србији.
– Позитивни су утисци оних који слушају предавања, а ми из Агенције имамо прилику да научимо од слепих и слабовидих особа на који начин можемо на националном нивоу да утичемо како би њихова безбедност у саобраћају била на што већем нивоу – рекао је из Томислав Петровић из републичке Агенције за безбедност саобраћаја. – Оно што је Закон о безбедности саобраћају на путевима дефинисао јесте да, пре свега, када се слепи и слабовиди крећу у саобраћају обавезно морају да имају бели штап или пса водича, а с друге стране, имамо одређене флајере које делимо свим учесницима у саобраћају, пре свега возачима како би, кад већ примете такву особу која се креће, додатно обратили пажњу, зауставили се и да не трубе, већ да помогну.
На предавању су говорили и о мерама опреза, али и о помагалима која су неопходна да би слепи и слабовиди били видљиви и у ноћним сатима. Циљ предавања је да се научи како учествовати у саобраћају, а бити безбедан. Стога су представници Агенције поделили пакете, односно поклоне који садрже потрепштине које су обавезне приликом кретања у саобраћају, као што су флуоресцентне траке, жути прслуци и слично.
– Циљ ове трибине је да се слепа и слабовида лица упознају са новим техничким могућностима и неким новим уређајима, као што су бешумни аутомобили на електрични погон, као што су електрични тротинети, а које слепе и слабовиде особе не могу да препознају – указао је председник Удружења слепих и слабовифих у Панчеву Златибор Лазаров.
На предавању је приказана и паметна рукавица која значајно олакшава свакодневне активности слабовидих. Колико год били на опрезу, користили сва помагала и придржавали се правила, важно је да и учесници у саобраћају, возачи, пешаци, воде рачуна и помогну када на улици виде особе са сметњама, закључили су из Удружења слепих и слабовидих у Панчеву.
Л. Р.