Пиротехника није играчка
Сваке године се у време новогодишњих и божићних празника понавља иста фраза: пиротехника није играчка.
Само неколико тренутака забаве може нанети трајне последице. И поред честог апела полиције и медија на то да се петарде и друга пиротехничка средства не купују због могућих физичких и здравствених последица, опасности од пожара услед несавесне употребе, забава тог типа не престаје да буде атрактивна свим генерацијама.
Петарде су најпримамљије пре свега због приступачне цене, због јаког звука које праве и јер нису компликоване за употребу. Међутим, остала пиротехничка средства, попут ватромета, представљају незаобилазни детаљ у новогодишњој ноћи, те се многи скупљају на тргу или неком другом отвореном простору да би уживали у њему.
Професионални пиротехничар већ готово 35 година, Љубомир Шимић Шиме, поседује овлашћену фирму пиротехнике у Новом Саду, каквих је свега 13 у Србији. Он истиче да је куповина пиротехнике, поготово петарди, на неовлашћеним местима, попут пијаце, веома опасна јер та роба није испитана, ни легална. По његовим речима, најчешћи купци су особе између 25 и 30 година, а малолетним лицима забрањена је и куповина и употреба.
– Највише купује средња генерација – рекао је Шимић. – Особама испод 18 година је забрањено и да купују, и да користе. За њих су предодређени такозвани прворазредни ефекти, попут прскалица. Ми немамо право да тражимо личну карту на увид, све је на процени. Деца замоле неког на улици да им купи. Не можемо имати конролу над тим, за њих одговорност сносе родитељи или старатељи. Ипак, утисак је да расте свест и код купаца, па пиротехничка средства све ређе купују на улици, а све чешће код овлашћених продаваца.
У Закону о јавном реду и миру, у члану 17, „Паљење пиротехничких производа или пуцање”, истиче се да свако ко на тај начин ремети јавни ред и мир ризикује плаћање казне од 50.000 до 100.000 динара, односно рад у јавном интересу од 40 до 120 часова
– У нашем случају се нико није жалио и позвао на Закон о нарушавању јавног реда и мира. Што се тиче ватромета, до 22 часа је дозвољено свима да то раде у кругу свог дворишта. После 22 часа, као и на јавном месту, мора бити ангажована фирма, и обавезно се мора пријавити – истакао је Шимић.
Међутим, пиротехника не смета само људима. Све чешће негативне конотације које прате тај вид забаве су то да животиње, поготово пси, претрпе велики страх због буке које производе петарде, с обзиром на то да је животињски слух много осетљивији од људског. Најугроженије су оне животиње које су у том тренутку на улици.
– Једном је звао један младић и упитао нас да ли смо упознати с тим информацијама. На неки начин се жалио. У време новогодишње ноћи улаз у центар града строго се контролише. Слажем се да треба бити опрезан – додао је Шимић.
Процењује се да годишње око 5.000 паса и мачака угине од стреса изазваног пуцњавом петарди и ватромета.
Н. Албуљ