Pirotehnika nije igračka
Svake godine se u vreme novogodišnjih i božićnih praznika ponavlja ista fraza: pirotehnika nije igračka.
Samo nekoliko trenutaka zabave može naneti trajne posledice. I pored čestog apela policije i medija na to da se petarde i druga pirotehnička sredstva ne kupuju zbog mogućih fizičkih i zdravstvenih posledica, opasnosti od požara usled nesavesne upotrebe, zabava tog tipa ne prestaje da bude atraktivna svim generacijama.
Petarde su najprimamljije pre svega zbog pristupačne cene, zbog jakog zvuka koje prave i jer nisu komplikovane za upotrebu. Međutim, ostala pirotehnička sredstva, poput vatrometa, predstavljaju nezaobilazni detalj u novogodišnjoj noći, te se mnogi skupljaju na trgu ili nekom drugom otvorenom prostoru da bi uživali u njemu.
Profesionalni pirotehničar već gotovo 35 godina, Ljubomir Šimić Šime, poseduje ovlašćenu firmu pirotehnike u Novom Sadu, kakvih je svega 13 u Srbiji. On ističe da je kupovina pirotehnike, pogotovo petardi, na neovlašćenim mestima, poput pijace, veoma opasna jer ta roba nije ispitana, ni legalna. Po njegovim rečima, najčešći kupci su osobe između 25 i 30 godina, a maloletnim licima zabranjena je i kupovina i upotreba.
– Najviše kupuje srednja generacija – rekao je Šimić. – Osobama ispod 18 godina je zabranjeno i da kupuju, i da koriste. Za njih su predodređeni takozvani prvorazredni efekti, poput prskalica. Mi nemamo pravo da tražimo ličnu kartu na uvid, sve je na proceni. Deca zamole nekog na ulici da im kupi. Ne možemo imati konrolu nad tim, za njih odgovornost snose roditelji ili staratelji. Ipak, utisak je da raste svest i kod kupaca, pa pirotehnička sredstva sve ređe kupuju na ulici, a sve češće kod ovlašćenih prodavaca.
U Zakonu o javnom redu i miru, u članu 17, „Paljenje pirotehničkih proizvoda ili pucanje”, ističe se da svako ko na taj način remeti javni red i mir rizikuje plaćanje kazne od 50.000 do 100.000 dinara, odnosno rad u javnom interesu od 40 do 120 časova
– U našem slučaju se niko nije žalio i pozvao na Zakon o narušavanju javnog reda i mira. Što se tiče vatrometa, do 22 časa je dozvoljeno svima da to rade u krugu svog dvorišta. Posle 22 časa, kao i na javnom mestu, mora biti angažovana firma, i obavezno se mora prijaviti – istakao je Šimić.
Međutim, pirotehnika ne smeta samo ljudima. Sve češće negativne konotacije koje prate taj vid zabave su to da životinje, pogotovo psi, pretrpe veliki strah zbog buke koje proizvode petarde, s obzirom na to da je životinjski sluh mnogo osetljiviji od ljudskog. Najugroženije su one životinje koje su u tom trenutku na ulici.
– Jednom je zvao jedan mladić i upitao nas da li smo upoznati s tim informacijama. Na neki način se žalio. U vreme novogodišnje noći ulaz u centar grada strogo se kontroliše. Slažem se da treba biti oprezan – dodao je Šimić.
Procenjuje se da godišnje oko 5.000 pasa i mačaka ugine od stresa izazvanog pucnjavom petardi i vatrometa.
N. Albulj