Старији највише изложени усамљености и дискриминацији
БЕОГРАД: Старији људи у Србији најчешће указују на то да су усамљени и дискриминисани, у оквиру својих породица, али и у оквиру шире друштвене заједнице, поручено је на скупу у општини Врачар, а поводом треће Недеље људских права.
Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права која заједно с општином Врачар организује овакав скуп већ трећи пут, рекла је да држава свакодневно ради на побољшању положаја старијих, пре свега у економском смислу.
"Они ретко указују на недостатак финансијских средстава, али је важно што од јануара креће повећање пензија и општина Врачар је увек спремна да их саслуша и помогне", рекла је Пауновић.
Како је рекла, јачање међугенерацијске солидарности и борба против дискриминације су теме којима се читаво друштво мора бавити.
Председник скупштине ГО Врачар Михаило Групковић рекао је да је у тој општини око 30 одсто грађана старијих од 60 година и нагласио да је да један од већих проблема са којима се сусрећу њихова искљученост из друштва.
Председница Управног одбора Удружења "Снага пријатељства-Амити" Надежда Сатарић поручила је да је данашње друштво највише окренуто младима и да ствара "погодно тло за снажну дискриминацију старијих и њихово повлачење из јавног живота".