Stariji najviše izloženi usamljenosti i diskriminaciji
BEOGRAD: Stariji ljudi u Srbiji najčešće ukazuju na to da su usamljeni i diskriminisani, u okviru svojih porodica, ali i u okviru šire društvene zajednice, poručeno je na skupu u opštini Vračar, a povodom treće Nedelje ljudskih prava.
Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava koja zajedno s opštinom Vračar organizuje ovakav skup već treći put, rekla je da država svakodnevno radi na poboljšanju položaja starijih, pre svega u ekonomskom smislu.
"Oni retko ukazuju na nedostatak finansijskih sredstava, ali je važno što od januara kreće povećanje penzija i opština Vračar je uvek spremna da ih sasluša i pomogne", rekla je Paunović.
Kako je rekla, jačanje međugeneracijske solidarnosti i borba protiv diskriminacije su teme kojima se čitavo društvo mora baviti.
Predsednik skupštine GO Vračar Mihailo Grupković rekao je da je u toj opštini oko 30 odsto građana starijih od 60 godina i naglasio da je da jedan od većih problema sa kojima se susreću njihova isključenost iz društva.
Predsednica Upravnog odbora Udruženja "Snaga prijateljstva-Amiti" Nadežda Satarić poručila je da je današnje društvo najviše okrenuto mladima i da stvara "pogodno tlo za snažnu diskriminaciju starijih i njihovo povlačenje iz javnog života".