Италијани стигли у Алибунар, спремају се и Кинези
– Када се све сагледа, доста је урађено на територији општине, мада увек може боље – каже председник општине Алибунар Душан Дакић, који је на чело те локалне самоуправе у јужном Банату дошао половином јула прошле године.
– Можда ће звучати као фраза, али заиста желим да локална самоуправа буде сервис грађана, њихова кућа. Желимо да им изађемо у сусрет и ставимо им се на располагање. Мислим да смо нешто постигли. Користимо примере добре праксе и угледамо се на боље. Некима је то можда мало, али треба узети у обзир да смо почели тек пре годину и по.
Не затекавши у том тренутку ништа од пројектно-техничке документације као основу за покретање одређених инвестиција, конкурисање и прибављање пара за њихово финансирање, општинска власт је одмах издвојила 100 милиона динара не би ли надокнадила тај недостатак. Неке од пројеката који су давно започети, а из одређених разлога заустављени, успела је да настави, као што је то случај с фискултурном салом Основне школе „Братство-јединство” у Алибунару.
Дакић каже да је за ту салу, која ће по завршетку имати статус спортске хале с 500 седишта и служити не само основцима за часове физичког него и професионалним спортистима и рекреативцима, постојао пројекат, али је морао да се ревидира, будући да је сала започета пре петнаестак година. Објекат је грађевински завршен и у току су занатски радови у њему.
– Од Управе за капитална уагања АП Војводине добили смо 78 милиона динара за халу – напомиње Дакић, и додаје да је потребно још 16 милиона за њено опремање. – Предмет санације су и школске фискултурне сале у Николинцима и Иланџи. Завршавамо пројектно-техничку документацију за изградњу новог вртића у Банатском Карловцу, а планирамо израду документације за нову школу у Алибунару.
У Девојачком Бунару завршен је и у експлоатацији нови бунар. У току је и испитивање издашности тог изворишта питке воде. У Николиницима треба ових дана да буду уграђени филтери за филтрирање воде и по обећањима, житељи тог села од 26. децембра ће пити здраву и чисту воду. Дакић каже да је у погледу водоснабдевања и одвода отпадних вода још много посла пред његовим тимом. У општинском буџету је планиран новац за израду пројектно-техничке документације за фабрику воде, али велике наде се полажу и у обећање председника Александра Вучића да ће држава улагати у сектор водовода и канализације на територији целе Србије.
Председник општине истиче да је Владимировац, захваљујући улагању Канцеларије за управљање јавним улагањима Републике Србије, ове године практично добио нову школу, будући да је реконструкција некадашње зграде подразумевала замену не само азбестног материјала, од којег је била саграђена као и већина осталих школских објеката на територији те локалне самоуправе, него и свих осталих елемента, од пода до крова. Новцем из буџета општина финансира и реконструкцију кухиње за извођење практичне наставе куварског смера у Средњој економској школи „Доситеј Обрадовић”, јединој на територији целе опшине. Покушај да се оформи обућарско одељење у тој школи последица је предлога италијанске фабрике обуће „Парилаб”, која успешно ради у Алибунару већ неколико година. У тој фабрици, у којој је посао нашло 350 радника, планирају да повећају број запослених за још 250. По Дакићевим речима, менаџмент „Парилаба” исказао је жељу за отварањем обућарског смера у алибунарској школи и вољу да финансира опремање кабинета. Била би то, како он каже, нека врста дуалног образовања, после којег би средњошколци одмах добили посао у фабрици.
– Не може се порећи да је у нашој општини постојао проблем с издавањем државног пољопривредног земљишта у закуп – каже Дакић. – Било је много неправилности. Да бисмо то предупредили, прошле године смо државно пољопривредно земљиште издали на три године и на тај начин спречили велики део узурпација. Општина има око 14. 886 хектара државног земљишта за закуп, од чега је, наравно, део обрадив, а део не. Ове године је приход од закупа око 90 милиона динара, што је значајна цифра за нашу општину. Свакако ће се део вратити у пољопривреду..У буџету за 2020. предвидели смо 40 милиона динара за пољопривреду да бисмо поправили ситуацију. Атарски путеви су у лошем стању, као и мостови у такозваном николиначко-добричком риту, па ћемо се њиховом поправком позабавити и на тај начин учинити нешто за доборобит пољопривредника.
Међу потенцијале краја, који су на најбољи начин искоришћени у Алибунару, спада енергија ветра. Алибунар има два ветропарка на својој територији –„Мали Бунар” и „Алибунар”.
– Осим та два ветропарка које је изградила белгијска компанија „Елисио”, у најави је изградња још једног с 57 турбина – каже наш саговорник. – Он ће се протезати од Владимировца ка Новом Козјаку. У среду ће бити потписан уговор с белгијско-холандском компанијом „Виндвижн”, а ветропарк ће се звати „Банат 1”. Од пролећа ће они кренути у изградњу ветропарка. То ће подразумевати и изградњу 70 км саобраћајница кроз атар. Користи од тога осетиће и сами пољопривредници због боље комуникације до својих њива, а и вредност земље ће, захваљујући томе, порасти. С укупно 24 турбине, колико имају поменута два ветропарка, могла би се снабдевати струјом цела општина.
Да постоји потенцијал за инвестирање у Алибунару, осим Италијана, увидели су и кинески привредници. Они су у више наврата у последње време боравили у општини. Реч је о привредницима из једне од најбогатијих провинција у Кини – Шандонга. По Дакићевим речима, Кинези су заинтересовани за две локације, од којих је једна је у Алибунару, на излазу према Банатском Карловцу, а друга на пола пута од Банатског Карловца ка Николинцима. Послата су писма о намерама и тај процес је у току.
– У буџету за следећу годину планирамо паре за комунално опремање тих зона. Кинези су показали велико интересовање, чак су спремни да део сами финансирају. У питању је прехрамбена производња. Осим запошљавања око 140 радника, заинтересовани су и за заснивање кооперантског односа с овдашњим произвођачима, што би нам много значило – истиче Дакић.
Зорица Милосављевић