Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Italijani stigli u Alibunar, spremaju se i Kinezi

16.12.2019. 11:54 12:02
Piše:
Foto: Dnevnik/Vanja Fifa

– Kada se sve sagleda, dosta je urađeno na teritoriji opštine, mada uvek može bolje – kaže predsednik opštine Alibunar Dušan Dakić, koji je na čelo te lokalne samouprave u južnom Banatu došao polovinom jula prošle godine.

– Možda će zvučati kao fraza, ali zaista želim da lokalna samouprava bude servis građana, njihova kuća. Želimo da im izađemo u susret i stavimo im se na raspolaganje. Mislim da smo nešto postigli. Koristimo primere dobre prakse i ugledamo se na bolje. Nekima je to možda malo, ali treba uzeti u obzir da smo počeli tek pre godinu i po.

Ne zatekavši u tom trenutku ništa od projektno-tehničke dokumentacije kao osnovu za pokretanje određenih investicija, konkurisanje i pribavljanje para za njihovo finansiranje, opštinska vlast je odmah izdvojila 100 miliona dinara ne bi li nadoknadila taj nedostatak. Neke od projekata koji su davno započeti, a iz određenih razloga zaustavljeni, uspela je da nastavi, kao što je to slučaj s fiskulturnom salom Osnovne škole „Bratstvo-jedinstvo” u Alibunaru.

Opština ima oko 14. 886 hektara državnog zemljišta za zakup, od čega je, naravno, deo obradiv, a deo ne. Ove godine  je prihod od zakupa oko 90 miliona dinara, što je značajna cifra za našu opštinu (Dušan Dakić)

Dakić kaže da je za tu salu, koja će po završetku imati status sportske hale s 500 sedišta i služiti ne samo osnovcima za časove fizičkog nego i profesionalnim sportistima i rekreativcima, postojao projekat, ali je morao da se revidira, budući da je sala započeta pre petnaestak godina. Objekat je građevinski završen i u toku su zanatski radovi u njemu.

– Od Uprave za kapitalna uaganja AP Vojvodine dobili smo 78 miliona dinara za halu – napominje Dakić, i dodaje da je potrebno još 16 miliona za njeno opremanje. – Predmet sanacije su i školske fiskulturne sale u Nikolincima i Ilandži. Završavamo projektno-tehničku dokumentaciju za izgradnju novog vrtića u Banatskom Karlovcu, a planiramo izradu dokumentacije za novu školu u Alibunaru.

Vrtić u Banatskom Karlovcu, sale u Nikolincima i Ilandži, škola u Vladimirovcu

Novi bunari, filteri...

U Devojačkom Bunaru završen je i u eksploataciji novi bunar. U toku je i ispitivanje izdašnosti tog izvorišta pitke vode. U Nikolinicima treba ovih dana da budu ugrađeni filteri za filtriranje vode i po obećanjima, žitelji tog sela od 26. decembra će piti zdravu i čistu vodu.  Dakić kaže da je u pogledu vodosnabdevanja i odvoda otpadnih voda još mnogo posla pred njegovim timom. U opštinskom budžetu je planiran novac za izradu projektno-tehničke dokumentacije za fabriku vode, ali velike nade se polažu i u obećanje predsednika Aleksandra Vučića da će država ulagati u sektor vodovoda i kanalizacije na teritoriji cele Srbije.


Predsednik opštine ističe da je Vladimirovac, zahvaljujući ulaganju Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Republike Srbije, ove godine praktično dobio novu školu, budući da je rekonstrukcija nekadašnje zgrade podrazumevala zamenu ne samo azbestnog materijala, od kojeg je bila sagrađena kao i većina ostalih školskih objekata na teritoriji te lokalne samouprave, nego i svih ostalih elementa, od poda do krova. Novcem iz budžeta opština finansira i rekonstrukciju kuhinje za izvođenje praktične nastave kuvarskog smera u Srednjoj ekonomskoj školi „Dositej Obradović”, jedinoj na teritoriji cele opšine. Pokušaj da se oformi obućarsko odeljenje u toj školi posledica je predloga italijanske fabrike obuće „Parilab”, koja uspešno radi u Alibunaru već nekoliko godina. U toj fabrici, u kojoj je posao našlo 350 radnika, planiraju da povećaju broj zaposlenih za još 250. Po Dakićevim rečima, menadžment „Parilaba” iskazao je želju za otvaranjem obućarskog smera u alibunarskoj školi i volju da finansira opremanje kabineta. Bila bi to, kako on kaže, neka vrsta dualnog obrazovanja, posle kojeg bi srednjoškolci odmah dobili posao u fabrici.

– Ne može se poreći da je u našoj opštini postojao problem s izdavanjem državnog poljoprivrednog zemljišta u zakup – kaže Dakić. – Bilo je mnogo nepravilnosti. Da bismo to predupredili, prošle godine smo državno poljoprivredno zemljište izdali na tri godine i na taj način sprečili veliki deo uzurpacija. Opština ima oko 14. 886 hektara državnog zemljišta za zakup, od čega je, naravno, deo obradiv, a deo ne. Ove godine je prihod od zakupa oko 90 miliona dinara, što je značajna cifra za našu opštinu. Svakako će se deo vratiti u poljoprivredu..U budžetu za 2020. predvideli smo 40 miliona dinara za poljoprivredu da bismo popravili situaciju. Atarski putevi su u lošem stanju, kao i mostovi u takozvanom nikolinačko-dobričkom ritu, pa ćemo se njihovom popravkom pozabaviti i na taj način učiniti nešto za doborobit poljoprivrednika. 


Dva vetroparka

Među potencijale kraja, koji su na najbolji način iskorišćeni u Alibunaru, spada energija vetra. Alibunar ima dva vetroparka na svojoj teritoriji –„Mali Bunar” i „Alibunar”.

– Osim ta dva vetroparka koje je izgradila belgijska kompanija „Elisio”, u najavi je izgradnja još jednog s 57 turbina – kaže naš sagovornik. – On će se protezati od Vladimirovca ka Novom Kozjaku. U sredu će biti potpisan ugovor s belgijsko-holandskom kompanijom „Vindvižn”, a vetropark će se zvati „Banat 1”. Od proleća će oni krenuti u  izgradnju vetroparka. To će podrazumevati i izgradnju 70 km saobraćajnica kroz atar. Koristi od toga osetiće i sami poljoprivrednici zbog bolje komunikacije do svojih njiva, a i vrednost zemlje će, zahvaljujući tome, porasti. S ukupno 24 turbine, koliko imaju pomenuta dva vetroparka, mogla bi se snabdevati strujom cela opština.


Da postoji potencijal za investiranje u Alibunaru, osim Italijana, uvideli su i kineski privrednici. Oni su u više navrata u poslednje vreme boravili u opštini. Reč je o privrednicima iz jedne od najbogatijih provincija u Kini – Šandonga. Po Dakićevim rečima, Kinezi su zainteresovani za dve lokacije, od kojih je jedna je u Alibunaru, na izlazu prema Banatskom Karlovcu, a druga na pola puta od Banatskog Karlovca ka Nikolincima. Poslata su pisma o namerama i taj proces je u toku.

– U budžetu za sledeću godinu planiramo pare za komunalno opremanje tih zona. Kinezi su pokazali veliko interesovanje, čak su spremni da deo sami finansiraju. U pitanju je prehrambena proizvodnja. Osim zapošljavanja oko 140 radnika, zainteresovani su i za zasnivanje kooperantskog odnosa s ovdašnjim proizvođačima, što bi nam mnogo značilo – ističe Dakić.

Zorica Milosavljević

Piše:
Pošaljite komentar