Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Друга МЗ у Ади: Знају вредност самодоприноса

14.12.2019. 13:21 13:25
Пише:
Фото: Елфриде Варга Фото: М. Митровић 

АДА: Унапређење комуналне инфраструктуре остварује се кроз сарадњу Општине Ада са месним заједницама, од којих су две на подручју Аде.

Секретар Друге МЗ Елфриде Варга истиче да је Ада једна од ретких војвођанских општина где грађани од личних примања издвајају средства месног самодоприноса, што много значи као сопствено учешће за реализацију улагања приликом учешћа на конкурсима покрајинских и државних институција.

- Територијално, а и по броју становника смо једна од највећих заједница у ађанској општини, са око 2.000 домаћинстава са око 6.000 житеља. Годишње од месног самодоприноса се остварује 20 до 25 милиона динара, од чега се више од половине улаже у инфраструктуру, а преостали део за друге потребе. У последње време највише је улагано у изградњу канализације, заједно са Општином, Првом МЗ Аде и МЗ Мол, јер смо могли остварити и средства на конкурсима за изградњу главних колектора одвода отпадних вода, међутим, тим улагањима нису обухваћени прикључци домаћинстава на канализацију. На том плану смо изашли у сусрет и већ четврту годину спроводимо прикључивање домаћинстава - каже Елфриде Варга.

Годишње се на јавну канализацију прикључује до стотину домаћинстава, где учешће имају и домаћинства, која склапају уговоре са локалном самоуправом и могућа је отплата на рате. Потреба за улагањем и даље има, јер неки делови Аде на подручју ове месне заједнице, на пример у улицама код хиподрома и у делу насеља Гунарош које се налази преко пруге, још увек немају канализацију. 


Сами раде тротоаре

Специфичност овог насеља је да имају конкурс за грађане да сами испред својих кућа изграде тротоаре, што се показало као веома популарно и корисно.

- Месна заједница увек у пролеће расписује конкурс на основу којег додељује грађанима материјал, шљунак и цемент, а грађани сами изграђују тротоаре. Ово је седма година како то практикујемо и сваке године за уређење нових тротоара конкурише 50 до 60 домаћинстава. Има и таквих тротоара који се изграђују у режији месне заједнице, код стамбених зграда или сваке године обнављамо део тротоара на градском гробљу - сазнајемо од Елфриде Варге.  


Тамо где је већ изграђена канализација углавном су обновљени, па су многе улице већ добиле нове асфалтне коловозе. Опредељење је да се уместо сталног крпљења рупа стари путеви пресвлаче новим асфлатом, а асфалтирају се и улице где још нема изграђених путева.

- Ове године смо доста урадили на обнови и изградњу путева у пет-шест улица и још увек су радници суботичког „Војпута“ на терену, тако да ће планирано бити урађено - каже Варга.

Раније је на подручју Друге МЗ Аде проблематично било одвођење сувишних атмосферских вода, али су улагањима у prеthodnom периоду многи канали прочишћени, тако да више нема проблема, а пажња се поклања одржавању кишне канализације.

У сарадњи са општином промењена је и модернизована јавна расвета, преласком на ЛЕД осветљење, што је према речима Елфриде Варге много јефтиније, јер је смањена потрошња електричне енергије. Месна заједница купује нове сијалице, које би требало да буду инсталиране на свакој бандери, за разлику од досадашње расвете где су сијалице на свакој другој или трећој.


Желе нови референдум

На име месног самодоприноса запослени грађани и предузетници издвајају три посто од личних примања, док пољопривредници издвајају динарску противредност 20 килограма пшенице по хектару годишње.  

- По утврђеном програму садашњи смодопринос истиче на крају 2020. године и свакако би желели да покушамо да се издвајања грађана наставе расписивањем новог референдума. Мислим да би најреалније и најприхватљивије било да буде на период од пет година. Највећи проблем у Ади сада је квалитет воде за пиће, па би учешћем потпомогли обнављање застареле водоводне мреже и изградњу фабрике воде, такође и наставак изградње канализације - указује Елфриде Варга.


- У првом маху ЛЕД сијалицама су замењене досадашње, а остале су да се нове сијалице инсталирају на бандерама где их до сада није било. Ове године постављене су 23 нове светиљке и недавно је набављено још 26 које ће се поставити у наредној години, тако да ће улично осветљење бити још боље - објашњава Варга.

Из средстава месног самодоприноса Друга МЗ Аде потпомаже потребе школа, вртића и цивилних организација и спортских клубова, што је како сматрају веома значајно, пошто културна друштва, удружења и клубови раде отежано са скромним финансијским средствима. На истеку године МЗ увек додељује празничне пакетиће деци која још не похађају предшколску установу и школу, па је то знак пажње за око 180 најмлађих суграђана до пет година.

        М. Митровић

 

 

 

 

Пише:
Пошаљите коментар
ОПШТИНА АДА ПРИПРЕТИЛА Мораће да се коси и чисти

ОПШТИНА АДА ПРИПРЕТИЛА Мораће да се коси и чисти

21.10.2019. 13:51 13:52
Општина Ада помаже цивилним организацијама: За реновирање 15 милиона динара

Општина Ада помаже цивилним организацијама: За реновирање 15 милиона динара

27.07.2019. 13:33 13:35
Општина Ада помаже талентима и угроженима

Општина Ада помаже талентима и угроженима

22.05.2019. 09:11 19:34