Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Druga MZ u Adi: Znaju vrednost samodoprinosa

14.12.2019. 13:21 13:25
Piše:
Foto: Elfride Varga Foto: M. Mitrović 

ADA: Unapređenje komunalne infrastrukture ostvaruje se kroz saradnju Opštine Ada sa mesnim zajednicama, od kojih su dve na području Ade.

Sekretar Druge MZ Elfride Varga ističe da je Ada jedna od retkih vojvođanskih opština gde građani od ličnih primanja izdvajaju sredstva mesnog samodoprinosa, što mnogo znači kao sopstveno učešće za realizaciju ulaganja prilikom učešća na konkursima pokrajinskih i državnih institucija.

- Teritorijalno, a i po broju stanovnika smo jedna od najvećih zajednica u ađanskoj opštini, sa oko 2.000 domaćinstava sa oko 6.000 žitelja. Godišnje od mesnog samodoprinosa se ostvaruje 20 do 25 miliona dinara, od čega se više od polovine ulaže u infrastrukturu, a preostali deo za druge potrebe. U poslednje vreme najviše je ulagano u izgradnju kanalizacije, zajedno sa Opštinom, Prvom MZ Ade i MZ Mol, jer smo mogli ostvariti i sredstva na konkursima za izgradnju glavnih kolektora odvoda otpadnih voda, međutim, tim ulaganjima nisu obuhvaćeni priključci domaćinstava na kanalizaciju. Na tom planu smo izašli u susret i već četvrtu godinu sprovodimo priključivanje domaćinstava - kaže Elfride Varga.

Godišnje se na javnu kanalizaciju priključuje do stotinu domaćinstava, gde učešće imaju i domaćinstva, koja sklapaju ugovore sa lokalnom samoupravom i moguća je otplata na rate. Potreba za ulaganjem i dalje ima, jer neki delovi Ade na području ove mesne zajednice, na primer u ulicama kod hipodroma i u delu naselja Gunaroš koje se nalazi preko pruge, još uvek nemaju kanalizaciju. 


Sami rade trotoare

Specifičnost ovog naselja je da imaju konkurs za građane da sami ispred svojih kuća izgrade trotoare, što se pokazalo kao veoma popularno i korisno.

- Mesna zajednica uvek u proleće raspisuje konkurs na osnovu kojeg dodeljuje građanima materijal, šljunak i cement, a građani sami izgrađuju trotoare. Ovo je sedma godina kako to praktikujemo i svake godine za uređenje novih trotoara konkuriše 50 do 60 domaćinstava. Ima i takvih trotoara koji se izgrađuju u režiji mesne zajednice, kod stambenih zgrada ili svake godine obnavljamo deo trotoara na gradskom groblju - saznajemo od Elfride Varge.  


Tamo gde je već izgrađena kanalizacija uglavnom su obnovljeni, pa su mnoge ulice već dobile nove asfaltne kolovoze. Opredeljenje je da se umesto stalnog krpljenja rupa stari putevi presvlače novim asflatom, a asfaltiraju se i ulice gde još nema izgrađenih puteva.

- Ove godine smo dosta uradili na obnovi i izgradnju puteva u pet-šest ulica i još uvek su radnici subotičkog „Vojputa“ na terenu, tako da će planirano biti urađeno - kaže Varga.

Ranije je na području Druge MZ Ade problematično bilo odvođenje suvišnih atmosferskih voda, ali su ulaganjima u prethodnom periodu mnogi kanali pročišćeni, tako da više nema problema, a pažnja se poklanja održavanju kišne kanalizacije.

U saradnji sa opštinom promenjena je i modernizovana javna rasveta, prelaskom na LED osvetljenje, što je prema rečima Elfride Varge mnogo jeftinije, jer je smanjena potrošnja električne energije. Mesna zajednica kupuje nove sijalice, koje bi trebalo da budu instalirane na svakoj banderi, za razliku od dosadašnje rasvete gde su sijalice na svakoj drugoj ili trećoj.


Žele novi referendum

Na ime mesnog samodoprinosa zaposleni građani i preduzetnici izdvajaju tri posto od ličnih primanja, dok poljoprivrednici izdvajaju dinarsku protivrednost 20 kilograma pšenice po hektaru godišnje.  

- Po utvrđenom programu sadašnji smodoprinos ističe na kraju 2020. godine i svakako bi želeli da pokušamo da se izdvajanja građana nastave raspisivanjem novog referenduma. Mislim da bi najrealnije i najprihvatljivije bilo da bude na period od pet godina. Najveći problem u Adi sada je kvalitet vode za piće, pa bi učešćem potpomogli obnavljanje zastarele vodovodne mreže i izgradnju fabrike vode, takođe i nastavak izgradnje kanalizacije - ukazuje Elfride Varga.


- U prvom mahu LED sijalicama su zamenjene dosadašnje, a ostale su da se nove sijalice instaliraju na banderama gde ih do sada nije bilo. Ove godine postavljene su 23 nove svetiljke i nedavno je nabavljeno još 26 koje će se postaviti u narednoj godini, tako da će ulično osvetljenje biti još bolje - objašnjava Varga.

Iz sredstava mesnog samodoprinosa Druga MZ Ade potpomaže potrebe škola, vrtića i civilnih organizacija i sportskih klubova, što je kako smatraju veoma značajno, pošto kulturna društva, udruženja i klubovi rade otežano sa skromnim finansijskim sredstvima. Na isteku godine MZ uvek dodeljuje praznične paketiće deci koja još ne pohađaju predškolsku ustanovu i školu, pa je to znak pažnje za oko 180 najmlađih sugrađana do pet godina.

        M. Mitrović

 

 

 

 

Piše:
Pošaljite komentar
OPŠTINA ADA PRIPRETILA Moraće da se kosi i čisti

OPŠTINA ADA PRIPRETILA Moraće da se kosi i čisti

21.10.2019. 13:51 13:52
Opština Ada pomaže civilnim organizacijama: Za renoviranje 15 miliona dinara

Opština Ada pomaže civilnim organizacijama: Za renoviranje 15 miliona dinara

27.07.2019. 13:33 13:35
Opština Ada pomaže talentima i ugroženima

Opština Ada pomaže talentima i ugroženima

22.05.2019. 09:11 19:34