Млади интервентни кардиолози размењују искуства на Институту за КВБ
Око 300 учесника и 19 предавача окупило се на Трећем симпозијуму младих интервентних кардиолога Србије, који се јуче и данас одржава у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици.
Управник Клинике за кардиологију Института и коорганизатор Симпозијума професор др Милован Петровић каже да је ово једини скуп у Србији, а можда и у целој Европи, који је посвећен искључиво младим интервентним кардиолозима.
- Циљ је да се афирмишу млади интервентни кардиолози, едукују се и имају могућност да раде самостално, уз надзор старијих колега. Ове године млади лекари воде главну реч, они су и предавачи и раде интервенције. Првог дана скупа раде две интервенције на коронарним артеријама, а другог дана раде интервенцију на аортном залистку – казао је др Петровић.
Према његовим речима, младим кардиолозима много значи овај скуп, јер су у прилици да размењују искуства и виде како се решавају неки компликовани случајеви.
- Имамо 19 предавача који долазе из нашег Института, из Клиничког центра Србије, са Дедиња, као и из регионалних болница у којима се раде ове интервенције, и то из Ваљева, Ниша, Крагујевца, са Бежанијске косе и из Ужица, а ту је и око 300 учесника, од којих је више од стотине из других здравствених установа – навео је др Петровић
Начелник Службе интервентне кардиологије Института и организатор Симпозијума др Драган Дебељачки истакао је да се у мору конгреса који се одржавају сваке године, јако мало пажње посвећено младим кардиолозима.
- Увек старији воде главну реч, а млади гледају шта старији раде. При томе убрзан развој имиџинг технологије, као и технологије којима се мери проток крвног суда које служе за прецизније извођење процедура, много више одговарају млађим лекарима, који их лако и свакодневно користе. Ово је једини скуп где млади раде, а старији су ту само да их консултују – напоменуо је др Дебељачки.
На дводневном скупу млади интервентни кардиолози ће приказивати случајеве и др Дебељачки каже како је то организовано у две сесије. Једна је „како сам решио мој случај“, а друга је „како сам решио моју компликацију“, где ће у отвореној дискусији лекари размењивати мишљења, информације, као и начин решавања саме компликације.
Институт у Сремској Каменици има 11 интервентних кардиолога и још двоје лекара који су на овој обуци.
- Сваке године, а тако планирамо да буде и ове, урадимо око 4.300 коронарографија, од чега је 2.800 перкутаних реваскуларизационих процедура. Од тог броја је 1.200 примарних перкутаних интервенција у акутном инфаркту миокарда, што је највећи број у Србији. Ми смо једина кардиолошка установа у Војводини која ради 24 сата дневно, свих седам дана у недељи, 365 дана годишње – напоменуо је др Дебељачки.
Симпозијум је отворио директор Института професор др Александар Реџек који је истакао да је интервентна кардиологија област која се најбрже развија, те је свим учесницима пожелео добре услове за рад, као и да их „слушају” жице и стентови.
- Ово је прилика да покажете шта сте научили и докле сте стигли, јер сте ви будућност кардиологије – нагласио је др Реџек.
Љ. Петровић