Ненад Поповић једногласно изабран за председника СНП-а
БЕОГРАД: Српска народна партија (СНП) на данас одржаној скупштини у Београду за свог председника поново је изабрала Ненада Поповић, оснивача странке и министра за иновације и технолошки развој у Влади Србије.
На скупштини у Центру "Сава" СНП је изабрала и 40 чланова Главног одбора, а гласање је први пут спроведено на електронски начин.
У говору после поновног избора за председника СНП-а, Поповић је поручио да су основне идеолошке вредности народњака слобода и независност српске државе, јаке и независне институције, слободни медији, својина и људска права.
Он је нагласио значај поштовања и одбране Српске православне цркве, очување традиционалне породице, као и чување и неговање српског језика.
Како је истакао, "нема одбране српских националних интереса и јаке Србије, без јаке економије".
"Зато је пођеднако важно да развијамо Србију као земљу знања и иновација и промовишемо наш најважнији ресурс, а то су млади и образовани инжењери, који свакодневно доказују да је Србија земља великих могућности и потенцијала да буде успешна, модерна, високо развијена и богата", рекао је Поповић.
Он је истакао да се СНП залаже за чврсту одбрану сваког метра територије Србије, а пре свега "нашег светог Косова", и поручио да је Косово - Србија.
"Косово нема цену и не постоји ништа због чега би се ми одрекли и метра наше свете земље", казао је Поповић и додао да је компромис с косовским Албанцима могућ само у оквиру Устава и Резолуције 1244 Савета безбедности УН.
Он је истакао и да Србија данас нема већег пријатеља и савезника у одбрани својих државних и националних интереса од Русије.
"Да није било Русије и председника (Владимира) Путина, Косово би одавно било независно, а Срби би били проглашени за геноцидан народ", навео је Поповић.
Додао је да се СНП залаже и да Србија остане војно неутрална држава и оценио да се никада неће заборавити НАТО агресија 1999.
"Народњаци пружају подршку и заштиту Републици Српској и сваком Србину у региону, као и својим сународницима у Црној Гори", који, како наводи Поповић, трпе прогон и идентитетски геноцид од стране актуелног режима.
Српска народна партија се посебно залаже за развој иновационе политике и примену нових технологија, додао је министар за иновације.
"У нашем друштву смо отворили теме вештачке интелигенције, роботике, индустрије 4.0, Интернета ствари, с нашим кинеским партнерима у Борчи, на Дунавском коридору, покрећемо изградњу највећег технолошког парка у овом делу Европе", рекао је Поповић и подсетио да се у сарадњи с Русијом после 30 година паузе обнављају капацитети у области примене нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе.
Лидер народњака најавио је да СНП одмах после скупштине креће у припрему за изборе и додао да ће та партија о начину изласка на изборе и наставку сарадње прво разговарати са својим коалиционим партнерима из Српске напредне странке.
Скупштину СНП-а поздравио је потпредседник Српске напредне странке (СНС) и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић који је пожелео да ове две странке наставе да се заједнички боре за снажну Србију, јер им је "заједнички именитељ вечна отаџбина Србија".
У име Срба из региона, председник Српске демократске странке и министар у Савету министара Босне и Херцеговине Мирко Шаровић пожелео је СНП-у да заједно са другима гради јаку, демократску и модерну Србију, "јер наша деца имају право да своје снове сањају у својој земљи".
Члан председништва Јединствене Русије и председник Посланичке групе пријатељства са Србијом у горњем дому Руске Думе, Свету Федерације, Валериј Рјазанскиј нагласио је добар развој пријатељских односа и сарадње две државе, чему доприносе и одлични односи лидера.
Он је истакао да Русија чврсто опредељена да се решење за Косово мора наћи у оквиру резолуције 1244 Савета безбедности УН, а притиске да се све земље Балкана укључе у НАТО оценио је као деструктивну, а подржао је и процес повлачења признања Косова од низа земаља.
Скупштину је поздравио председник Демократске омладинске заједнице Европе - ДЕМИК Хавијер Хуртадо Мирам који је поручио да је "Каталонија део Шпаније а Косово - Србија"м и додао да то не треба да буде само за Шпанију него за све европске земље.
Члан Лиге и посланик у италијанском парламенту Вито Коменчини рекао је да са задовољством очекује улазак Србије у Европску унију како би заједно вратили "светлост европској цивилизацији".