ХЕРОЈ УЛИЦЕ – ДАНЕ БАСТА Младима указујемо на опасности које их вребају
Конкурс Дневника, Новосадске телевизије и Колор прес групе
Дане Баста председник је Удржења грађана „Буте добри”, које се бави друштвено корисним радом, а на конкурс „Херој улице” пријавила га је васпитачица из вртића „Колибри” јер се, како је навела, труди да улепша средину у којој живи, те обезбеди квалитетнији боравак деце у тој предшколској установи. Чланови Удружења окупили су се око заједничке идеје да среде свој кварт и побољшају живот становника тог краја. Како је Баста објаснио, један човек не може много тога сам променити, али зато заједно можемо много.
– Све што чинимо, чинимо за наш крај – нагласио је Дане Баста. – Покушавамо да људе покренемо, укључимо их у све што радимо, тако да смо отворени за сваки вид сарадње и од суграђана очекујемо да контактирају с нама и дају своје предлоге. Заиста се трудимо да се бавимо корисним стварима, и све то чинимо у слободно време. Гледамо да анимирамо што више клинаца од 16 до 25 година, да их склонимо с улице и покажемо им како да корисно искористе слободно време. У недостатку новца и идеја, млади неретко завршавају на улици, у кладионици... тако да покушавамо да им понудимо неке друге, корисне садржаје. И ми смо као клинци све то прошли, нисмо ни ми били „цвећке” и правили смо грешке, те учили шта ваља а шта не. Зато сад покушавамо да им укажемо на неке грешке и опасности које их вребају.
Удружење „Буте добри” спој је младости и искуства, а једна од првих акција коју су организовали било је чишћење Кеја јер су често наилазили на делове шеталишта пуне смећа, док су контејнери остајали полупразни. Желели су да омладини, која се тамо свакодневно окупља, скрену пажњу на то да иза себе не оставља ђубре.
– Два пута смо почистили, а након тога смо се појавили с паролом „Буди добар, поносан и млад, и никад не прљај свој град!”, коју смо окачили на зграду с погледом на Кеј – објаснио је Баста. – После тога је било знатно мање смећа. Радници „Чистоће” се убијају од посла, а њихов је задатак да испразне контејнере, а не да трче за сваким понаособ и скупљају отпад који неко баци где му падне на памет. Ако су контејнери препуни, „прошетај до следећег, а не да бациш смеће на улицу”.
Наш саговорник напомиње да још увек не постоји свест о колективном становању, као и шта то подразумева. Каже да људи махом мисле само на себе, а шта се дешава у згради, на улици и њиховој околини – то их не интерсује.
– Пред почетак школске године скупљамо књиге и школски прибор за децу с Косова и Метохије јер и ти клинци заслужују исте услове за школовање као и наши – истакао је Дане Баста, и напоменуо да ће у сусрет новогодишњим празницима сакупљати и правити пакетиће које ће 14. јануара однети на Косово и Метохију. – Преко месне заједнице Омладински покрет смо сарађивали с новосадским свратиштима, сакупљали смо зимску гардеробу, али смо из неког разлога ове године то прескочили, сигурно ћемо се у наредном периоду томе вратити.
– Не мислим да су људи генерално зли, само им треба скренути пажњу и усмерити их – сматра Баста. – Важно да људи скапирају да би требало да чине добра дела јер на тај начин помажу и себи и другима. Удружење „Буте добри” бави се лепим и корисним стварима, и то је наш начин борбе против кича, шунда и ријалитија, који нас опседају последњих 20 година.
Дане Баста је и председник Савета месне заједнице Омладински покрет, за коју каже да је једна од најактивнијих на територији Новог Сада. „Буте добри” заједно с том месном заједницом организује и „Спортски дан у Блоку”, који су обележили хуманитарни турнири у малом фудбалу, уличном баскету, шаху, а сав прикупљен приход искоришћен је за обнову мобилијара у оближњем вртићу „Колибри”. Осим новца од пријаве екипа, и посетиоци су остављали добровољне приходе.
– Окупили смо екипу младих који су нам помогли да средимо Блок уочи Спортског дана, који је сада већ постао традиционална манифестација. Много се људи тада одазвало, а уз допринос грађана и подршку друштвено одговорних компанија, много се тога може постићи.
Спортски дан Блока има вишедеценијску традицију и у том крају се редовно одржава викенд уочи или након Ђурђевдана, који је, иначе, слава Блока.
Још једна од традиција Блока је и „Блоксток фестивал”, који су, по речима нашег саговорника, покренули пре три године јер им недосатаје Концерт године, а Блок је, каже, највише рок.
Удружење „Буте добри” осликава мурале на зградама, које сами осмишљавају. Најужи тим чини пет-шест људи који су одрастали заједно, такорећи екипа из краја, а међу њима су историчари и уметници. Дане Баста каже да ће се потрудити да свако године ураде по један мурал, као поклон Новосађанима.
Ј. Вукашиновић