Митрополија црногорско-приморска и позвала на протест против Закона о вероисповести
ЦЕТИЊЕ: Архијереји и свештенство Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке позвали су данас православни верни народ да се у што већем броју окупе у суботу, 21. децембра, на молитвеном црквеном Сабору у Никшићу и исказу протест против новог Предлога закона о слободи вероисповести у Црној Гори.
У саопштењу Митроолије црногорско-приморске и Епархије никшићко-будимљанске се наводи да је реч о понизавајућем и дискриматорском законском предлогу.
"Влада Црне Горе је утврђивањем оваквог Предлога закона показала да не поштује вољу држављана Црне Горе, који су у огромном броју (око 100.000) именом, презименом и потписом исказали свој став према дискриминаторном Предлогу закона", наводи се у саопштењу достављеном Танјугу.
Указује се да из досадашњих активности на припреми овог законског прописа, свима треба да буде потпуно јасно да се ради о покушају да се овим законом прогоне, дискриминишу и понижавају Митрополија и епархије Српске Православне Цркве у Црној Гори.
"Да је ово закон против наше Цркве је фактички постало јасно после састанка са Зораном Пажином, јер је указано да су, мимо правне логике и противно Уставу, остале традиционалне Цркве и верске заједнице наводно заштићене уговорима које су раније закључиле са владом. Закон - ако је закон - онда треба да важи за све, а не да је, као у овом случају, уперен и писан против наше Цркве која је и prеthodno дискриминисана одбијањем владе да и са њом закључи исти уговор", стоји у саопштењу.
Истиче се да је на данашњем састанку архијерејских протопрезвитера Митрополије црногорско-Приморске и Епархије будимљанско-никшићке, одржаном у манастиру Светог Луке у Жупи Никшићкој, а поводом утврђивања тзв. "иновираног" Предлога закона о слободи вероисповести исказана одлучност да се снажо одупру оваквом понижењу Православне цркве.
У томе, истичу, очекују пуну подршку свих православних верника, без обзира на њихово лично и политичко опређељење, будући да је обавеза сваког православног верника, без изузетка, да јасно и гласно подигне свој глас против оваквих и сличних бруталних атака и мешања секуларне државе у црквени поредак ради, како се наводи, "отимачине црквене имовине по комунистичким и другим револуционарним методама".
У саопштењу се наводи и да јучерашња тврдња поредседника црногорске владе, Зорана Пажина, да је Црква одбијала да разговара о препорукама Венецијанске комисије, најблаже речено, служи обмањивању јавности. "Влада је од наше Цркве добила аргументоване примедбе на Предлог закона (на преко 90 страница) у којима је посебна пажња, поред осталог, посвећена препорукама Венецијанске комисије", наводи се.
Додаје се да је предлагао да се разговара и о осталим важним питањима верских права (реституције, обештећења, гаранције имовине и поштовање правног континуитета цркава и верских заједница) у Црној Гори, те да се дијалог не ограничава на начин на који је то условљавала делегација владе у свом крњем мандату.
"Упорно су одбијали дијалог исказима да су та питања од носилаца највиших политичких функција проглашена за политичка и да су за њих то првенствено политичка, а не питања основних људских права", наводи се у саопштењу.